Halit Dumankaya tutuklandı

"Paralel Devlet Yapılanması" iddiasıyla gerçekleştirilen "Himmet" operasyonu kapsamında gözaltına alınan Dumankaya Holding Onursal Başkanı Halit Dumankaya ve 7 kişi hakkında tutuklama kararı alındı

Halit Dumankaya tutuklandı

Dumankaya Holding Onursal Başkanı Halit Dumankaya hakkında tutuklama kararı alındı. Hafta içerisinde başlayan ve "Paralel Devlet Yapılanması" olarak tanımlanan oluşuma yönelik olarak gerçekleştirilen "Himmet" operasyonu kapsamında gözaltına alınan Halit Dumankaya, sorgusunun ardından dün tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Terör örgütüne finansman sağlama suçu
Halit Dumankaya, Nöbetçi Anadolu Sulh Ceza Hakimliği'ne tutuklanma talebiyle sevk edilmişti. Yaklaşık 9 saat süren sorgunun ardından tutuklanma kararı alınan Halit Dumankaya'ya yöneltilen suçlar arasında "Suçtan kaynaklı mal varlığını aklama" ve "terör örgütüne finansman sağlama" da bulunuyor.

Diğer taraftan, Ayhan Büyükkaya, Göksel Işık ve Adem Savaş gibi isimler hakkında da aynı suçlardan, Mehmet Kızılkaya, Şerif Karaman ve Nihat Kayalıdağ'ın da "silahlı terör örgütüne üyelik" ve "terör örgütü propagandakı yapmak" suçlarından  tutuklanmasına karar verildi.

37 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest
Operasyonda adı geçen 37 şüpheli hakkında da suçun vasıf ve mahiyeti ile mevcut delil durumu gerekçe gösterilerek, adli kontrol şartıyla serbestlik kararı alındı. Söz konusu kişilerin yurt dışına çıkması yasaklandı.