Hava kirliliğinde Ankara'nın da sicili kötü

Çevre Bakanlığı'nın İstanbul'un havasının kirli olduğu yönündeki haberleri yalanlamasının ardından bir açıklama yapan sivil toplum kuruluşları, 2015 yılında Ankara'da kirli hava sınırının 344 kez aşıldığını vurguladı

Hava kirliliğinde Ankara'nın da sicili kötü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dün yaptığı bir açıklama ile İstanbul'da hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığı yönündeki haberleri reddetmiş, ancak diğer şehirlerdeki verilere ilişkin bir değinimde bulunmamıştı. Çevre Bakanlığı'nın açıklamalarını takip eden saatlerde ise Ankara Tabib odası, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve Türk Toraks Derneği tarafından Ankara'nın hava haritası masaya yatırıldı. Yapılan açıklamada, 2015 yılı içerisinde Ankara'da 344 kez, hava kirliliği sınırının aşıldığı vurgulandı.

 

Hava kirliliğinde Ankara'nın sicili de kötü

 

Sivil toplum kuruluşlarından açıklama: Ankara'nın havası zehir saçtı
Ankara'nın 2015 yılı hava kirliliği karnesi ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaşan Ankara Tabib ODası, Kimya Mühendisleri Odası ve Türk Toraks Derneği, Temmuz ve Ağustos ayları dışında tüm aylarda hava kirliliği yaşandığını söyledi. 2015 yılı içinde en  yüksek kirliliğin Aralık ayında yaşandığı belirtilen açıklamada, Aralık 2015'te sınır değerin 122 kez aşıldığı belirtildi. 2015 yılında partikül madde 10 kirtelicisine ait sınırın (100µg/m3)344 kez aşıldığı vurgulanan toplantıda ayrıca uyarı eşiğinin de 6 kez ayıldığı belirtildi. 

Çevre Bakanlığı'ndan hava kirliliği haberlerine yalanlama... Ayrıtılar için tıklayın...

Ankara'nın en kirli semtleri büyük hastane semtleri
Sivil Toplum Kuruluşlarının yaptığı açıklamanın en ilgi çekici yönlerinden biri Başkent'in en kirli semtinin Kayaş, Cebeci ve Sıhhiye olarak bildirilmesi oldu. Bu semtlerden Cebeci ve Sıhhiye'nin, yalnızca işyerlerinin değil aynı zamanda büyük hastanelerin de yer aldığı semtler olduğunu vurgulayan kuruluşlar, bu bölgelerde tedavi gören kişilireni özellik tehdit altında olduğunu bildirdi. Sivil toplum kuruluşları, başta Ankara Valiliği olmak üzere yetkili kurumları hava kirliliğinin düzeltilmesi hususunda önlem almaya davet etti.