“Hayatıma da mal olsa imar artışını engelleyeceğiz”

Bakan Erdoğan Bayraktar; Kentsel dönüşüm bir imar artışı değildir, imar artışlarını engelleyeceğiz, dedi

“Hayatıma da mal olsa imar artışını engelleyeceğiz”

3 Haziran 2013 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) tarafından organize edilen Kentsel Dönüşüm Pratiği ve Finansal Çözümler Semineri’ne katıldı. Bakan Bayraktar; Kentsel dönüşüm bir imar artışı değildir, imar artışlarını engelleyeceğiz dedi.
Erdoğan Bayraktar gündemde olan Gezi Parkı ile ilgili de “Gezi Parkı’nda yapılmak istenen; yayalaştırmanın ve yeşilin artırılması. Araç trafiğine kapatılacak, daha çok ağaçlandırma yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.

Kentsel Dönüşüm Semineri’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’de son 10 yıl içinde inşaat sektöründe ciddi bir yapılanma olduğunu belirterek “Türkiye istikrarlı bir şehirleşme içinde, sektör müthiş bir deneyim kazandı” dedi.

Fikirtepe’de keşke emsal verilmeseydi
Bakanlar Kurulu tarafından da riskli alan ilan edilen Fikirtepe ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bayraktar; “ Biz bu alanda 2,5 sene önce imar planını yapmış vatandaşımız kentsel dönüşüme başlasın diye hazırlamıştık. Ne oldu, başlanamadı. Demek ki sadece rantla olmuyormuş. Keşke emsal verilmeseydi, emsal vererek kentsel dönüşümün de önünü tıkadık. Geldiğimiz noktada tabii ki vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz, orada atılmış bir adım var, yeni bir sıkıntı çıkarmaya gerek yok. Biz bakanlık olarak kolaylaştırıcıyız, çark daha çabuk dönsün diye kolaylaştırıcı adımları atıyoruz” dedi.

Hayatıma da mal olsa imar artışlarını engelleyeceğiz

Erdoğan Bayraktar İstanbul’un siluetinin şuanda istenen noktada olmadığını belirterek “İstanbul halkının menfaati doğrultusunda imar artışlarını engelleyeceğiz. Bu benim hayatıma da mal olsa ne olursa olsun engelleyeceğiz. İstanbul’un refüjleri şuanda dünyanın en modern şehirlerinden ileri seviyede. Bu işlerde siyaset yapamayız kentsel dönüşümde uçan kuşa dahi ihtiyacımız var herkesle işbirliği yapacağız. İnsanlarımız ölmesin diye kentsel dönüşümde başarılı olmak zorundayız. Böylece modernleşeceğiz, enerji tasarrufu sağlayacağız, karbondioksit solunumumuz azalacak, inşaat sektörü gelişecek, teknik müşavirlik sistemi ilerleyecek. İnşaat sektörü olarak dünyanın her tarafında iş yapıyoruz biz bu konuda iyiyiz dünyayla yarışıyoruz” şeklinde konuştu.

Gezi Parkı’nda yapılmak istenen; yayalaştırmanın artırılması

Bu gibi işlerde siyaset yapılamayacağını belirten Erdoğan Bayraktar; “Söz konusu şehir ve insan olunca o ülkenin menfaatine bakmamız lazım. Gezi Parkı’nda yapılmak istenen yayalaştırmanın ve yeşilin artırılması, yapılan proje ile buraya 2 ağaç yerine 12 ağaç dikilecek araç trafiğine kapatılacak” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm aynı zamanda çevreci bir mücadele
Erdoğan Bayraktar; “İstanbul’da yeşili korumamız lazım. Bu attığımız adım aynı zamanda çevreci bir mücadele. Dünyanın gelmiş olduğu konum itibar ile çevreci yaklaşımlar çok önemli. Bizim bakanlığımızın asıl vazifesi yaşanabilir çevre ve marka şehirler kurmak” açıklamasında bulundu. Bakan Bayraktar bundan böyle yeşil sertifikası olmadan yapılan binalar oturma müsaadesi alamayacağını da belirterek “Yeni kentsel dönüşümün bir kulvarı da budur” dedi.

Kentsel dönüşüm imar artışını engeller
Bakan Bayraktar ayrıca; Şimdi hesapsız emsal artışlarını da engellemeliyiz, sıra oraya geldi. Kentsel dönüşüm bir imar artış kulvarı değildir. Buna gücümüz yettiği kadar dikkat edeceğiz. Esas olan yaptırım gücü olan bir kanundur. 6306 Sayılı yasanın, Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi uygulamasında önümüze çıkan engel ne varsa onu elemine eden bir gücü var. Bunun için yasa ve yönetmelikler iyice anlatmamız gerekiyor” dedi.

İnşaat odalarının kurulması şart
İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin toplantısında konuşan Erdoğan Bayraktar inşaat odalarının kurulması gerektiğine de dikkat çekerek “Değişik bir kulvardan gidecek ayağı yere basacak bir odanın kurulması gerekiyor. Tüm bunları yaparken müteahhitlerimizin de seviyesinin biraz daha iyileştirilmesi şart. Şu anda bakanlığımızdan müteahhitlik belgesi alanların sayısı 200 bini aştı, kaliteyi yakalamak için bunlara da dikkat etmeliyiz” şeklinde konuştu.