Hong Kong konut pazarı son 25 yılın dibini gördü

Dünya konut piyasasının en hareketli pazarı olarak nitelenen Hong Kong'ta Şubat ayı satışları yüzde 70 oranında düştü.

Hong Kong konut pazarı son 25 yılın dibini gördü

Konut fiyat artışında dünyanın en önemli pazarlarından biri olan  Hong Kong'ta Şubat 2016 dönemi sert bir kayıpla atlatıldı. Uzmanlar yüzde 75'lik düşüşle birlikte, son 25 yılın en düşük düzeyine ulaşıldığını kaydediyor. 

Bir kriz olasılığımı?
Dünya konut piyayasının en hareketli pazarı olan Hong Kong, Şubat 2016'da son 25 yılın en düşük işlem hacmini gördü. Yüzde 75 oranında kayıp yaşanan konut satışlarında bu eğilimin ekonomik belirsizlikten etkilenen yatırımcının isteksizliğinden kaynaklandığı vurgulanıyor. Diğer taraftan uzmanlar uluslararası bir konut krizi olasılığı üzerinde değerlendirmeler yapmaya şimdiden başladı

Hong Kong'da konut fiyat artışının, dünya piyasaları içindeki yeri hakkında bilgi almak için tıklayın...

Resmi verilere göre geçen yılın Şubat ayında 6.027 adet olarak gerçekleşen konut rakamları, 2016 yılının aynı döneminde 1.807 adede geriledi. Söz konusu rakam, zaten büyük bir düşüşün yaşandığı Ocak 2016 döneminde başlayan gerileme ivmesinin daha da derinleşme eğilimi taşıdığını gösteriyor. Ocak 2016'da Hong Kong'da 2.045 adet konut satılmıştı.

Şehrin lüks kesiminde bu yıl tek konut satılmadı
Hong Kong pazarındaki dikkat çekici düşüşle ilgili yorumlarda bulunan uzmanlar, konut piyasasında yaşanan gerilemenin süreklilik kazandığını ve alıcıların altı ay ya da bir yıl sonra çok daha ucuza konut alabilecekleri düşüncesiyle "bekle gör" politikası uyguladığını vurguluyor. Kentin lüks kesimi olarak gözüken Batı yakasında da bu yıl itibarıyla henüz hiç satış yapılamadı.

Çin Hükümeti'nden kısıtlamalara devam kararı
Diğer taraftan emlak fiyatlarının hükümetin gelecek beş yılda konut arzını artırma planlarından da olumsuz yönde etkilenmesi bekleniyor. Diğer taraftan Çin ekonomisindeki belirsizliklerin ve olası faiz artırımlarının da eksi yönde harekete neden olması olası gözüküyor.