Hükümet konut sektörüne taze kan pompalıyor

KDV uygulamaları ve konut kredisi reformunu değerlendiren AVE Gayrimenkul Değerleme Genel müdürü Cansel Turgut Yazıcı: "Atılan adımlar sektörü rahatlatacak..." dedi.

Hükümet konut sektörüne taze kan pompalıyor

Hükümet tarafından geliştirilen KDV ve kredi kullanım oranlarındaki değişim hamleleri sektör profesyonellerince olumlu karşılandı. EVA Gayrimenkul değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Temmuz ayında yaşanan darbe girişiminin ardından sektörün taze bir kana ihtiyacı olduğunu hatırlatarak: "Sektörde bir takım yenilikler ve düzenlemeler bekliyorduk. Bunlar şimdi peş peşe geliyor..." ifadelerini kullandı.

Hükümet sektöre sahip çıkıyor
İlk önce KDV miktarını yüzde 18'e çeken, ardından da seviyeli olarak Mart ayına kadar yüzde 8'e de düşürme kararı alan hükümetin konut kredilerinde getirdiği yeni düzenleme ile sektöre destek sunmayı sürdürdüğünü söyleyen Yazıcı:

"Eskiden konut kredilerinde peşinat şartı evin değerleme bedelinin yüzde 25’i olarak belirlenmişti. Ancak bunun dışında kalan miktarı bankalar kredilendirebiliyordu. Yeni uygulama ile peşinat şartı %20’ye düşürüldü. Böylece konut kredisi kullanmak isteyen, ama peşinatı denkleştiremeyen kesime konutun fiyatının %5 oranında bir yardım eli uzatılmış oldu..." ifadelerini kullandı. 

Alınan tüm tedbirler gayrimenkul sektörüne destek olmayı amaçlıyor
Yazıcı, alınan tüm tedbirlerin gayrimenkul sektörünü canlandırmaya yönelik olduğunu da hatırlatarak:

"Ancak hala yapılacak çok iş var. Özellikle son dönemde işler yatırımcı, geliştirici ve son kullanıcı için erişilebilir olmaktan çıkmıştı. Yapılan yeni düzenlemelerle sektörün geleceğiyle ilgili umutlu olmak mümkün hale geldi..." dedi.