İBB Meclisi'nden 'hızlandırılmış' rant kararları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mart meclisi, İstanbul'un tarihi bina ve değerli arazilerine ilişkin kararları kısa sürede sonuca bağladı

İBB Meclisi'nden 'hızlandırılmış' rant kararları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mart meclisi, başta Sirkeci Garı ve Göztepe'deki Eski Çocuk Esirgeme Kurumu'nun bulunduğu araziye ilişkin rant kararlarını kısa sürede sonuca bağladı. Tarihi Sirkeci Garı'nın İstanbul Şehir Müzesi'ne dönüşümüne karar verilirken, Göztepe'deki arazi imara açıldı.

Göztepe arazisi yapılaşmaya açılacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önceki gün gerçekleşen Meclis toplantısındaki en dikkat çekici karar, Göztepe'de yer alan eski Çocuk Esirgeme Kurumu arazisinin  ranta açılması oldu. AKP'li meclis üyelerinin bölgede dini tesis ihtiyacını dile getirmesine itiraz eden CHP'li üyeler, Kadıköy Belediye Başkanı'nın dini tesis girişimine yönelik eleştirilerini hatırlattı. 40 dönümlük arazinin yapılaşmaya açılmasına olanak veren karar, oy çoğunluğuyla meclisten geçti.

Sirkeci Garı ne olacak?
Meclis Toplantısı'nda görüşülen bir diğer konu da  TCDD ile İBB arasında imzalanan ve tarihi Sirkeci Garının İBB'ye devrini düzenleyen protokole ilişkin yetki talebi oldu. Yapılan görüşmeler sonrasında hizmet protokolü hazırlanması için İBB Başkanı Kadir Topbaş'a yetki verildi. 

CHP'nin itirazı: Üçüncü kişilere devir olasılığı
İBB Meclisi'nde alınan karara itiraz eden CHP Meclis üyesi Hüseyin Sağ, Sirkeci ve Haydarpaşa Garları'nın İBB'ye devrine karşı çıktı. Sağ konuyu yargıya taşıyacaklarını belirterek: 'Tarihi gar, TCDD tarafından kullanılması gerekirken, arkadan dolanıp İBB'ye devredildi. İBB'den Kültür A.Ş'ye, oradan da kendi yandaşlarınıza vereceksiniz. Biz ne kadar serzenişte bulunursak bulunalım, ne kadar yargıya taşırsak taşıyalım sonuç değişmeyecek:' dedi.