İBB ve Merkez Bankası'nı karşı karşıya getiren arsa

İBB, Merkez Bankası'nın Levent'te yer alan arsasının, "merkezi iş alanı" statüsünü "dini tesis alanı" olarak değiştirdi. Merkez Bankası karara itiraz etti

İBB ve Merkez Bankası'nı karşı karşıya getiren arsa

Merkez Bankası'nın Levent Büyükdere Caddesi üzerindeyer alan Kanyon AVM'nin hemen karşısındaki arazisi, Merkez Bankası ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni karşı karşıya getirdi. Gerilimin nedeni, İBB'nin "merkezi iş alanı" statüsü taşıyan söz konusu araziyi "dini tesis alanı" olarak ilan etmesiydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararı Beşiktaş Müftülüğü'nün talebi üzerine almıştı. Ancak Merkez Bankası, 250 milyon dolar değer biçilen bu arazideki plan değişikliğini kabul etmedi. 

Merkez Bankası değerli arazisi dini tesis alanı olur mu?
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Fatma Aksu imzalı habere göre, İş Kuleleri'ne yalaşık 350 metrelik mesafede yer alan ve Merkez Bankası'na ait olan arazi, İETT arazisinin hemen karşısında yer alıyor ve imar planı itibarıyla da İş Kuleleri ile aynı özellikleri taşıyordu. 

İstanbul'u İBB mi, Bakanlık mı yönetiyor?

Tartışma, 2015 yılı Nisan ayında Beşiktaş Müftülüğünün İstanbul Büyükşehir Beldeyiesi'ne yaptığı başvuru ile başladı. Başvuru, Merkez Bankası'na ait 981 ada, 72 parselin imar planlarının değiştirilmesi talebini istiyordu. Bir diğer deyişle Beşiktaş müftülüğü, merkezi iş alanı olarak planlanan arazinin dini tesis alanını da içine alan kültürel tesis olarak değerlendirilmesini öneriyordu. Teklif geçen Kasım ayında İBB meclisinde gündeme gelmiş, yapılan değerlendirme sonrasında ise bütünüyle dini tesis alanı olarak değerlendirilmesine karar verilmişti. Yeni plan değişikliğine göre, dini tesis için yapı yüksekliği serbest bırakıldı ve çevre yapılanma şartlarının dikkate alınacağı vurgulandı. 

Merkez Bankası'ndan itiraz
Yapılan plan değişikliğine Merkez Bankası itirazı gecikmedi. 29 Haziran ve 30 Eylül tarihlerinde konuyla ilgili olarak bir itiraz dilekçesi kaleme alan Merkez Bankası, arsanın durumunun Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Turizm ve Kültür Bakanlığı'nı da içiren bürokratik kanal tarafından değerlendirildiğini ve İBB'nin imar planı değişikliğinin uygun görülmediğini açıkladı. 

Şimdi ne olacak?
AK Partili Meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edilen yeni imar planı doğrultusunda araziye dini bir tesisin yapılabilmesi için mülkiyetin Merkez Bankası'ndan Milli Emlak'a geçmesi gerekiyor.