İBB’de, Yassıada'nın adı “Yamyassı Ada” olsun tartışması

İBB Meclisi'nde konuşma yapan CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, kongre merkezi çalışmaları kapsamında tüm ağaçları kesilen Yassıada'nın isminin "Yamyassı Ada" olarak değiştirilmesini önerdi

İBB’de, Yassıada'nın adı “Yamyassı Ada” olsun tartışması

Geçen hafta ülke gündemine oturan Yassıada Kongre Merkezi çalışmaları ve adanın son halini gösteren fotoğraflara ilişkin tartışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne sıçradı. CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, "Demokrasi ve Özgürlük Adası" çalışmalarının yol açtığı tahribatı eleştirerek: "Yassıada'nın ismi Yamyassı Ada olsun..." dedi.

Bari Adnan Menderes'e saygı duyun
Yassıada'nın imara açılışı ve devam eden sürecin geldiği nokta İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şubat ayı oturumuna da damgasını vurdu. İBB Meclisi Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, CHP'li meclis üyelerinin geçtiğimiz aylarda Yassıada'ya yönelik denetim girişimleri sırasında, adanın doğal ve tarihi sit statüsünün dikkate alınması yönündeki isteklerinin hiçe sayıldığını belirtti. Çoban, gelinen noktada adanın tarihi ve doğal niteliklerinin tahrip edildiğini vurgulayarak:

"Yassıada ismini Yamyassı Ada yapalım. Anladık, doğaya tarihe, arkeolojiye hiç saygınız yok. Hiç olmazsa aynı gelenekten geldiğiniz Adnan Menderes'e saygınız olsun..." ifadelerini kullandı.

Orman Bakanı'ndan Yassıada yorumu: "Orada hiç ağaç yok ki"... Ayrıntılar için tıklayın...

CHP'ye yanıt: Bekleyelim bakalım ne çıkacak
CHP Başkan Vekili Çoban'a yanıt vermek üzere kürsüye çıkan İBB Meclisi AK Parti Grup Başkan vekili Abubekir Taşyürek de, projeye ilişkin tartışmaların şu an için erken olduğunu iddia etti. Ada üzerindeki inşa faaliyetlerinin halen devam ettiğini, sagılıklı bir değerlendirme için "inşaat çalışmalarının bitmesinin beklenmesi gerektiğini" belirten Taşyürek:

"Bir zihniyetin büyük acılar yaşattığı, Türkiye’nin en önemli başvekillerden Adnan Menderes’in ruhunu bir nebze olsun yad edeceğiz, ailelerinin acılarını dindireceğiz”  ifadelerini kullandı.