İFM'deki kamu binalarının temelleri atıldı

İstanbul Finans Merkezi'nde yer alan kamu kurumları BDDK ve SPK binalarının temelleri, Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı bir törenle atıldı

İFM'deki kamu binalarının temelleri atıldı

Uluslararası İstanbul Finans Merkezi bünyesinde faaliyet gösterecek kamu kuruluşları SPK ve BDDK binalarının temelleri Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı bir törenle atıldı. 

Devletin bütçesini yormayacak dev yatırımlar
Temel atma töreni öncesinde bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, bu yatırımların devletin bütçesiyle yapılmadığını, müteahhite verilen arazi karşılığında elde edilen değerler olduğunu vurguladı. Müteahhitlerin kendilerine tanınan arazi karşılığında devlet kurumlarının hizmet görmesini sağlayacak olanak sunduğunu ve bu yatırımların kamu bütçesinden sınırlı harcamalarla gerçekleştiğini hatırlatan Yıldırım: "1 ya da 2 sene içinde buralardaki muazzam tesisler tamamlanacak..." ifadelerini kullandı.

ABD ve Avrupa baskısından kaçan para İstanbul'a gelecek
Başbakan Yıldırım, İstanbul'un finans akışının yönlendiği merkezlerden biri haline geleceğini vurgulayarak: "Neden buraya gelecek. Avrupa ve ABD yatırımcıyı çok sıkıyor. İnsanlara "bunu nereden buldun?" diye soruyor. İnsanlar da kendi paralarıyla rezil olmak istemiyor." şeklinde konuştu

Başbakan'dan diğer kamu bankalarına çağrı
Konuşmasında Merkez Bankası ve diğer kamu bankalarına da çağrı yapana Başbakan Binali Yıldırım: "Zaman geçirmeden gelin ve burada binalarınızın temellerini atın. Güçlerinizi birleştirin. Teker teker gelirseniz zaman kaybı olacak..." dedi.