İhaleler gerçekleşmezse 3. Havalimanı kentin başına bela olacak

Limak Holding'in bir numaralı ismi Nihat Özdemir, gerçekleşmesi gereken ihalelerle desteklenmeyen 3. Havalimanı için: "Bunları yapmazsak, İstanbul'un başına bela yatırımlar haline gelecek.." dedi

İhaleler gerçekleşmezse 3. Havalimanı kentin başına bela olacak

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın da en büyük yatırımlarından biri olma niteliği taşıyan 3. Havalimanı için çarpıcı bir yorumda bulundu. Forum İstanbul kapsamında söz alan Özdemir, mega projeye destek niteliği taşıyan ihalelerde, geçen iki seneye rağmen somut bir adım atılmamasını eleştirerek: 

"Bunları yapmazsak, liman ve havalimanlarımız; tüm bu yatırımlarımız açıldığında İstanbul'un başına bela olacak yatırımlar haline gelecekler..." dedi. 

3. Havalimanı İstanbul'un başına bela olacak
Konuşmasında 3. Havalimanı'na gelecek yolcu ve araç sayısının belli olduğunu, ancak tüm uyarılara rağmen, 2 yıldır ihalelerin dahi gerçekleştirilemediğini belirten Özdemir. Havalimanı'na kolay ulaşım olanağı için gerekenlerin yapılmamasını eleştirdi. Özdemir, yeni yatırımın 2018 yılının ilk çeyreğinde 90 milyon yolcu kapasitesi ile açılacağını ve havacılık sektörüne sunulacağını da hatırlatarak:

"Liman ve havalimanına entegre sistemler tamamlanmaza yapılan yatırımların hepsi boşa çıkacak. Buraya gelecek yolcu ve araç sayısı belli. Ancak bunu taşıyacak karayolu, demiryolu, metro 2 yıl önce söylememize rağmen ihalelerini bile yapmaya muvaffak olamadık" ifadelerini kullandı. 

Yol yoksa, yatırımlar hiçtir
Yatırımlar açısından "yol" ve "ulaşım" gerçeğinin büyük bir değer taşıdığını da belirten Özdemir, Cizre'de yaşanan olaylar sonrasında Irak'taki şantiyelere 2 ay çimento yollayamadığını da belirtti. Özdemir, ana hedefin Şanlıurfa'da biten yolun Habur Sınır Kapısı'na ulaştırılması olduğunu da vurgulayarak:

"Ana hedef Şanlıurfa’da biten yolu Habur Sınır Kapısına ulaştırmaktı. Bir taraftan da İran’a bağlamaktı. Proje var ama bir türlü yapılamadı." dedi.