İkinci bir Kanal İstanbul mu geliyor?

Türkiye Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalar sürerden, ikinci bir "mega kanal" projesini tartışmaya başladı. Basın yaygın organlarında yer alan habere göre Antalya Boğaçayı projesinin 3.5 senede tamamlanması planlanıyor

İkinci bir Kanal İstanbul mu geliyor?

Kanal İstanbul ekseninde dönen tartışmalar son bulmadan yeni bir  "mega kanal" projesi ile ilgili çalışmaların yürütüldüğü haberleri, yayın organlarında boy göstermeye başladı. Haberlere göre Antalya Konyaaltı Boğaçayı'nda hayata geçirilecek proje 3.5 yılda tamamlanacak

Antalya Boğaçayı Projesi 
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen Konyaaltı Boğaçayı Projesinin hayata geçmesi halinde kent tarihinin akışını değiştirecek bir ekonomik katkı sunması bekleniyor. Proje kapsamında bölgede 40 kilometrelik yeni bir sahil yapımı hedeflenirken, yatırımın halen var olan sel riskine karşı da önlem oluşturması bekleniyor. Antalya Konyaaltı Boğaçayı Projesi'nin ekonomik bağlamda da özellikle bölge esnafına önemli bir katkı sunacağı vurgulanıyor. 

Kanal, İstanbul'a ne kaybettirir? Uzmanların açıklamaları için tıklayın...

Bir mega proje retoriği: İstihdam ve ekonomik katkı
Dünyada mega proje geliştirme hızında dünyanın en önemli ülkesi konumunda bulunan Türkiye'nin yeni mega projesi olarak sunulan Boğaçayı Projesi de, tıpkı Kanal İstanbul gibi yaratacağı tahmini ekonomik değer üzerinden değerlendirilmeye başlandı. Projenin, tamamlandığında yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağı ve Antalya ekonomisine büyük bir katkı sunacağı şeklindeki sunumlarda, İstanbul'da olduğu gibi doğa üzerindeki tahribat olasılığına da değinilmiyor. 

Başkan açıkladı: 3.5 senede hazır
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından yapılan açıklamaya göre proje 3 etaptan oluşacak. İlk etap olarak sahilde 2 kilometrelik kısma girilecek ve hedef taşkınların önlenmesi olacak. Bu etapta hem denizin içi hem de iki yat limanından oluşacak yaşam merkezlerine yer verilecek.