İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'de

Toplam 71 maddeden oluşan ve gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren hükümlerden oluşan kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. Teklif bünyesinde İller Bankası'na dönüşüm sürecinde yetki sunan düzenleme de bulunuyor.

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'de

AK Parti, içinde konut ve gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren düzenlemelerin de bulunduğu 71 maddelik kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sundu. Varlık finansmanı fonları, işsizlik ödeneği gibi konularda yeni düzenlemeler içeren teklifte İller Bankası'na yetki verilmesini içeren madde de bulunuyor. 

 

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'de

 

İller Bankası'na dönüşüm yetkisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan kanun teklifi ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, İller Bankası'nın Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri olduğunu söyledi. TBMM'ye sunulan teklifle birlikte İller Bankası'na yetki vermeyi planladıklarını söyleyen Muş, bu girişimin kentsel dönüşüm çalışmalarına destek amacıyla düşünüldüğünü belirtti. 

İlbank'ın hangi taşınmazları satışa çıkarıldı?

 

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'de

 

İller Bankası kentsel dönüşüme finansman sağlayacak

AK Parti Grup Başkan Vekili Muş, İl Bank'a verilecek yetki ile kentsel dönüşümde yeni bir finansman gücü vurgusun yaparak: "İler Bankası'ne kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olunması ve finansmanının sağlanması adına yetki verilecek. Kanun teklifi içinde İl Banka yetki verilmesi de bulunuyor. Teklifte ayrıca grup şirketleri ile KİT'lere de banka kredisi çekmek yerine kendi aralarında ödünç para alabilme imkanı sunulacak." şeklinde konuştu. 

 

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'de

 

Kanun teklifindeki diğer maddeler: Kira bedellerinde TÜFE artış oranı

- TBMM'ye sunulan 71 maddelik kanun teklifinde ayrıca kira bedellerinin saptanmasında artış oranı olarak tüketici fiyat endeksinin belirlenmesi... 
- Konut hesabında devlet katkısı oranının 25 bin TL'ye çıkarılması 
- İşsizlik ödeneğinde maaş alınabilmesi için 120 gün prim ödeme şartı hizmet akdine tabi olma düzenlemesi