Türkiye konut sektörü IMF araştırmasının zirvesinde

IMF tarafından açıklanan "Küresel Konut İzleme Raporu"na göre dünyada konut fiyatlarının en çok artış kaydettiği 7. ülke konumunda bulunan Türkiye, reel konut kredisi artışında ise ilk sırada yer aldı

Türkiye konut sektörü IMF araştırmasının zirvesinde

Konut piyasasındaki işlem hacmi ile dünya konut sektörünün en dikkat çekici merkezlerinden biri haline gelen Türkiye uluslararası araştırmaların da dikkatini çekiyor. Uluslararası Para Fonu- IMF tarafından gerçekleştirilen son araştırmaya göre, tüm dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler sıralamasında 7. sırada yer alan Türkiye, konut kredisindeki reel artışta da ilk sırada bulunuyor. 

Reel konut kredisi büyümesinde Türkiye ilk sırada
IMF Raporu'na göre 2015 yılında reel konut kredisi artışında 44 ülke arasından birinci sırada yer aldı. Türkiye'de bu kategorideki büyüme yüzde 17.1 olarak gerçekleşirken, Kolombiya'da yüzde 14.9 ve Çin'de de yüzde 13.1 olarak gerçekleşti. 

Türkiye'de konut fiyatları neden artıyor? Merkez Bankası açıkladı... Ayrıntılar için tıklayın...

Konut fiyat artışında ilk 10'dayız
Tüm dünyada konut fiyatlarındaki artış ve düşüş hızların masaya yatıran IMF, Türkiye'nin 10.4'luk konut artışıyla dünyada konut fiyatlarının en çok fazla artışa sahne olduğu ülkeler sıralamasında 7. sırada yer aldığını açıkladı. Konut fiyatlarının en fazla düşüş gösterdiği ülke ise UKrayna oldu. IMF tarafından her üç ayda bir yayınlanan Küresel Konut İzleme Raporu Ocak 2016 Raporu'na göre konut fiyatlarının en hızlı artış kaydettiği ilk 10 ülke ve artış oranları şu şekilde sıralandı:

- Katar/Artış yüzde 23
- Hong Kong/Artış yüzde 17
- İsveç/Artış yüzde 13.5
- Macaristan/Yüzde 12
- BAE/Artış Yüzde 11.5
- Estonya/Artış Yüzde 10,6 
- Türkiye/Artış Yüzde 10.4
- Yeni Zelanda/Artış Yüzde 10.2
- İrlanda/Artış Yüzde 9 
- Hindistan/Yüzde 8.6.

İç savaş Ukrayna'yı, kriz Rusya'yı vurdu
Konut fiyatlarının en fazla düşüş kaydettiği ülke ise iç savaşa sahne olan Ukrayna oldu. Ukrayna'da konut fiyatlarındaki düşüş yüzde 39.3 düzeyinde gerçekleşti. Ekonomik krizle boğuşan Rusya'daki düşüş ise yüzde 11 düzeyinde gerçekleşti.