İnanç Kabadayı Egeyapı Group hakkında neler söyledi?

İnşaat ve Konut Konferansı 2014 katılımcı ve konuşmacılarından Egeyapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı; Emlakwebtv ekibine özel olarak projelerinden ve 2014 yılı hedeflerinden bahsetti

İnanç Kabadayı Egeyapı Group hakkında neler söyledi?

20 Ocak 2014 / Emlakwebtv
Kendinizden bahseder misiniz?
1974 doğumluyum. Orta ve lise öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde sürdürdüğüm eğitim yaşamımı İnşaat Mühendisi olarak tamamladım ve kariyerimde profesyonel olarak uzun yıllar sahadan yöneticiliğe kadar birçok alanda görev aldım.

2006 yılında EgeYapı Group’u kurduk. 2006 yılından bu yana hem taahhüt projeleri hayata geçirdik hem de Batışehir, Pega Kartal, İz Park, İz Tower gibi kendi projelerimizi inşa ettik. Hali hazırda Kartal ve Bağcılar’da projelerimiz devam ediyor.

İSGİD – İstanbul Genç Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, ENVER – Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve KONUTDER – Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul İnşaatçılar Derneği Üyeliği görevlerini yürütüyorum.
Evliyim, 2 çocuğum var. Yurt dışı seyahatlerini, araştırma kitapları okumayı ve çocuklarımla zaman geçirmeyi seviyorum.

Ege Yapı Group hakkında bilgi verir misiniz?
EgeYapı Group olarak konut, rezidans, ofis, AVM, otel, eğitim kurumları gibi üstyapı alanlarında yüklenici ve gayrimenkul geliştiricisi olarak 2 milyon metrekareye yakın alan üzerinde proje gerçekleştirerek sektörde tanınan bir marka haline geldik. Bugüne kadar hayata geçen taahhüt projelerimizin yanı sıra Emlak Konut GYO ile birlikte İstanbul Bağcılar’da yükselen Batışehir Projesi’ni, yine İstanbul’un yeni çekim merkezlerinden Kartal’da İz Tower – İz Park projeleri ile rezidans anlayışına farklı bir bakış açısı getireceğimiz bir diğer karma projemiz Pega Kartal’ı inşa ediyoruz.

Batışehir projesinin yapım aşamalarından bahseder misiniz?
Batışehir, adı üzerinde; adeta dev bir şehir gibi yükseliyor. 2013 yılı Kasım ayı itibarıyla ilk etabın teslimlerine başladık. Batışehir, 818 bin metrekare alan üzerine 800 milyon TL yatırımla 3 bin 266 konut, ofisler, Doğa Koleji’nin eğitim kompleksi, Türkiye’nin ilk Sheraton Four Points Hotel’i, alışveriş çarşısı, sosyal alanları, spor tesisleri ve yeşil alanları olan adeta dev bir şehir olacak. Batışehir’in Bağcılar’da yükselmesinin en büyük nedeni, Bağcılar’ın hem İstanbul’un hem de Avrupa’ya açılan kapısı olması. Zira Kanal İstanbul ve 3’üncü Havalimanı’nın bu bölgeye yakın bir lokasyonda kurulacağını düşünürsek Bağcılar, önemli bir nokta diyebiliriz.

İnşaat ve Konut Konferansında hangi konular üzerine bilgilendirme yapacaksınız?
Bu seneki konferansta katılımcılara karma projeler hakkında bilgilerimi ve deneyimlerimi aktaracağım.

Karma projeler nasıl olmalı? Karma projelerde dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Tüketici nezdinde arz – talep dengesi artık daha çevreci ya da daha akıllı veya bunların hepsini içinde barındıran karma yapılara doğru kaymaktadır. Sektörün birçok oyuncusu, projelerini tasarlarken yatırımcıların ihtiyaçlarına kulak vererek tercihlerini bu ihtiyaçlar doğrultusunda yapmaktadırlar. Bugün artık İstanbul gibi metropollerde adeta birer mahalle gibi yükselen karma projeler, tam da beklediğimiz gibi; içinde hayata dair birçok bileşeni barındıran ama aynı zaman çevreyi koruyan yapılardır. Artık insanlar evlerinden çıkıp 2 – 3 dakika mesafedeki ofislerine varmak ve tüm gün trafik stresi yaşamadan işlerine odaklanmak istiyorlar.

Bugün, ister gıda isterse tekstil olsun, her türlü alışveriş için AVM’lere gidiyoruz. Ancak karma projeler, içinde barındırdığı alışveriş merkezleri ile hem zamandan tasarruf ettiriyorlar hem de ekonomik anlamda kazandırıyor. Eğitim ihtiyacı da karma projelerdeki en önemli unsurlardan biri. Örnek vermek gerekirse EgeYapı Group olarak İstanbul Bağcılar’da inşa ettiğimiz Avrupa’nın En İyi Karma Kullanım Projesi ödüllü Batışehir’i tasarlarken bölgede 1.500 kişilik 2 adet anket yaptırdık ve bu anket sonucunda proje içerisinde en çok istenen fonksiyon okul olarak çıktı. Bundan yola çıkarak projemize okul fonksiyonunu ekledik. Böylece; Batışehir’de Doğa Koleji ile birlikte Eylül ayından bu yana eğitim – öğretim veriliyor. Özellikle öğrencilerimizin sabah erken kalkmak zorunda kalmayacak olması, servis telaşı yaşayıp trafik çilesi çekmeyecekleri böylesi bir okul, aileler için büyük bir tercih sebebidir.

Bugün baktığımız zaman, sahillerimiz veya parklarımız ve hatta ana yollarımız bile sabahları ya da akşamları spor yapan insanlarla dolu. Uzun bir hayatın anahtarlarından olan spor, her birimiz için bir ihtiyaç. Karma projeler, bu noktada da yatırımcılara kazandırıyor; yeşil alanıyla, spor merkezleriyle veya parklarıyla artık daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açıyor.

Batışehir projesi dışında planladığınız başka bir karma proje var mı?
Batışehir’in yanı sıra bir diğer karma projemizi İstanbul Kartal’da inşa ediyoruz. 32 katlı Rezidans bloğu ve 5 katlı Ofis bloğundan oluşan proje; 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve dubleks tipleriyle yatırımcılara zengin seçenekler sunuyor. 40 metrekareye varan salonlar, 3.20 metre tavan yüksekliği, tabandan tavana kadar cam yüzeyleri ile keyifli ve konforla tasarlanan Pega Kartal’da daire içi donanımlar da en üst sınıf ürünlerden oluşuyor. Pega Kartal sakinleri, Lobby lounge, açık yüzme havuzu, fitness sağlık merkezi, buhar odası, sauna ve Türk hamamı ile her gün zinde yaşamın mutluluğunu hissedecekler. Kartal - Kadıköy Metro Hattı’na birkaç dakika mesafede bulunan Pega Kartal, D100 Karayolu ile direkt bağlantıya sahip. Sabiha Gökçen Havalimanına 15 dakika mesafede olan proje ana arterlere direkt bağlantısı ile de İstanbul için vazgeçilemez önemde ve yüksek prim vadeden bir lokasyona sahip. Bunun yanı sıra 2014 yılı içerisinde lansmanını yapmayı planladığımız Kağıthane ve Yedikule projelerimizde yine karma kullanım konsepti olacak.

Karma projelerin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Arz – Talep dengesi ve ihtiyaçlar doğrultusunda sektörümüzün eğilimi de karma projelere doğru yönelmiştir. Bu eğilimin ve ivmenin artacağına inanıyoruz.

Konut sahibi olmak isteyenlerin karma projelere ilgisi nasıl? Konut ya da ofis projeleri ile kıyasladığımız zaman durum bize neyi gösteriyor?
Karma projeler; yapısı itibarıyla okul, AVM, otel, sosyal ve yeşil alan, spor merkezleri gibi birçok faktörü tek seferde sunabiliyor. Dolayısıyla konut ve ofis projelerine oranla ilgi daha fazla diyebiliriz ancak burada lokasyon çok önemli. Çünkü doğru lokasyonda doğru bir proje tüm taraflara kazandıracaktır.

Türkiye’de yer alan karma projeleri dünya örnekleriyle karşılaştığımızda ortaya çıkan sonuç nedir?
Belki karma proje konsepti ilk olarak yurtdışında ortaya çıktı ama Türkiye’de de çok güzel projeler yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Tasarım olarak dünyadaki örnekleri ile yarışacak projelerimiz var.

Son zamanlarda yaşanan olaylar sonrası sizce sektör nereye doğru gidecek?
Sektörün 2014 yılı içerisinde de büyümesini devam ettireceğini düşünüyoruz. Faiz oranlarında normal dışı bir gelişme olmazsa 2013 paralelinde bir yıl olacaktır. 2013 yılının ikinci yarısına damgasını vuran yabancıya satışların 2014 yılında sektör için önemini arttırarak devam edeceğini düşünüyoruz.

2014 yılı içinde yapmayı planladığınız projeler neler? Gelecek yıl hedefleriniz arasında neler var?
2014 yılında öncelikli hedefimiz Batışehir’de konut kısmının büyük bölümünün ve Kartal’da bulunan ofis projemiz İz Park’ın teslimlerini tamamlamak. Pega Kartal’da da hummalı bir çalışma sürdürüyoruz. Bu sene Pega Kartal ve Batışehir’de bulunan ticari ünitelerin satışına başlayacağız. Bunun yanı sıra Yedikule’de ve Kağıthane’de yer alan yeni projelerimizin lansmanını da 2014 yılı içinde yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Ataşehir ve Sarıyer’de açtığımız Kentsel Dönüşüm Ofisi ile bu bölgelerdeki kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Sektöre ilk adım atacaklara önerileriniz neler olacak?
2014 yılında hem konut için hem ofisler için lokasyon, çok önemli bir etken olacak, bunun dışında tüketiciler artık sadece ürünü almak istemiyor bir yaşam tarzı da almak istiyor. Bu noktada ise trend karma projeleri işaret ediyor. Dolayısıyla, sermayeleriyle doğru orantılı olarak karma projeler üzerinden faaliyet gerçekleştirmek doğru olabilir ancak fizibilite büyük önem arz ediyor.

Emlak sektörünün 2014 yılı ilk çeyreğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
2014 yılı içerisinde sektörde yabancı satışlarında katkısıyla bir büyüme bekliyoruz. Buradaki önemli bir olgu da kentsel dönüşüm; kamunun da konu üzerinde hassas davranması sebebiyle kentsel dönüşüm bölgelerinde yaşayan halk artık bu konuda önemli oranda bilgilendirildi. 2013 yılında bu konuda atılan önemli adımların 2014 yılı içerisinde meyvesini vereceğini düşünüyoruz. Sektör büyümesinin genel ekonomide oluşacak büyüme ile paralel olacağını öngörüyoruz. 2014 yılı içerisinde konut fiyatlarında genel olarak bir artış bekliyoruz. Özellikle doğru lokasyon ve nitelikteki projelerin yine yatırımcısına katma değer sağlayacağını söyleyebiliriz.

Firma Bilgisi: Egeyapı Group

Benzer Haberler

TOKİ indirim kampanyasında son gün

TOKİ indirim kampanyasında son gün

Çok sayıda kentte acele kamulaştırma kararı alındı

Çok sayıda kentte acele kamulaştırma kararı alındı

Bakan Turhan'dan Atatürk Havalimanı ve yapılaşma vurgusu

Bakan Turhan'dan Atatürk Havalimanı ve yapılaşma vurgusu

Yabancılar konut alırken hangi semtleri tercih ediyor?

Yabancılar konut alırken hangi semtleri tercih ediyor?

TOKİ 198 iş yeri ve 25 konut için teklifleri 25 Nisan'da alıyor

TOKİ 198 iş yeri ve 25 konut için teklifleri 25 Nisan'da alıyor

TOKİ Başkanı'ndan sosyal konut açıklaması: Bu kadar ilgi beklemiyorduk

TOKİ Başkanı'ndan sosyal konut açıklaması: Bu kadar ilgi beklemiyorduk

Mart'ta stokların yüzde 3.9'u eridi

Mart'ta stokların yüzde 3.9'u eridi

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranlarında son durum

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranlarında son durum

Satışlardaki kısmi iyileşmenin altında geçici faiz indirimleri var

Satışlardaki kısmi iyileşmenin altında geçici faiz indirimleri var

Balıkesir'de konut son 1 yılda yüzde 15.5 değer kazandı

Balıkesir'de konut son 1 yılda yüzde 15.5 değer kazandı

Yabancıya konut satışında 10 milyar dolar hedefi

Yabancıya konut satışında 10 milyar dolar hedefi

Emlak sektöründe bir ilk: İstanbul Emlak Brokerları Kulübü kuruldu

Emlak sektöründe bir ilk: İstanbul Emlak Brokerları Kulübü kuruldu

Konut satışlarında kayıp sürüyor: Mart'ta 105 bin konut satıldı

Konut satışlarında kayıp sürüyor: Mart'ta 105 bin konut satıldı

Konut Fiyat Endeksi'nde büyük kayıp

Konut Fiyat Endeksi'nde büyük kayıp

İnşaat malzemeleri ihracatında durağanlık hakim

İnşaat malzemeleri ihracatında durağanlık hakim

İnşaat cirolarında büyük kayıp

İnşaat cirolarında büyük kayıp

İstanbul Havalimanı otoparkları bundan böyle ücretli

İstanbul Havalimanı otoparkları bundan böyle ücretli

Çimento sektöründeki daralma sürüyor

Çimento sektöründeki daralma sürüyor

Kuzey Marmara Otoyolu'nda hedef 2020

Kuzey Marmara Otoyolu'nda hedef 2020

THBB'den sektöre küçülme uyarısı

THBB'den sektöre küçülme uyarısı

Sektörün istihdama katkı gücü zayıflamaya devam ediyor

Sektörün istihdama katkı gücü zayıflamaya devam ediyor

EN ÇOK OKUNANLAR