İngiltere konut fiyatlarında Brexit şoku sürüyor

İngiltere'nin AB'den ayrılma referandumu Brexit'in konut fiyatları üzerindeki negatif etkisi sürüyor. Haziran ayının ardından Temmuz'da da düşüş kaydedildi

İngiltere konut fiyatlarında Brexit şoku sürüyor

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış kararının oylandığı Brexit referandumu sonrasında konut sektöründe yaşanan kriz derinleşmeyi sürdürüyor. Ayrılık kararının ardından Londra'da konut fiyatlarında Haziran ayı bazında yaşanan düşüş Temmuz ayında da sürdü. Temmuz ayındaki düşüş yüzde 1.2 düzeyinde gerçekleşti.

Londra'da konut fiyatları düşüyor
Birim fiyatlar açısından dünya konut piyasasının en pahalı kenti Londra'da Brexit referandumunun şoku sürüyor. Uzmanlar söz konusu düşüşün bir süre daha devam edeceği yönünde açıklamalarda bulunurken, gerilemenin ana nedeninin de Sterlin'deki düşüş olarak tanımlanıyor. Buununla birlikte yatırım merkezi olarak önemini korumayı sürdüren Londra'daki bu göreli düşüş yatırımı fırsata dönüştürmek isteyenler için de önemli avantajlar sunuyor. 

Londra'ya yatırım yapmanın tam fırsatı
Haziran ayında başlayan ve Temmuz ayına da yüzde 1.2 olarak yansıyan konut fiyatlarındaki gerilemenin asıl nedenini, Sterlin'in kaybettiği değer olarak tanımlayan uzmanlar, diğer taraftan, AB'den ayrılma kararının da çok sayıda yabancı yatırımcının ülkelerine dönme kararı almasına yol açabileceği uyarısını yapıyor. Söz konusu hareketliliğin, piyasaya çok sayıda kontrol dışı arzın sürülmesi anlamına geldiğini belirten uzmanlar, emlak piyasasının bu baskı altında fiyat gerilemelerini de engelleyemeyeceği yönünde fikir bildiriyor.

Konut kredilerinde askıya alma kararı
Söz konusu gerilemenin sinyalleri aslında Haziran ayı içerisinde verilmişti. Brexit sonrasında İngiltere'den en yüksek düzeyde konut alımı yapan ülkelerin başında gelen Singapur'un en önemli bankalarından United Overseas Bank, Londra'daki konut satın almalara yönelik kredileri de askıya aldığını duyurmuştu. Banka açıklamasında, müşterileri Londra yatırımları konusunda uyarmış ve temkinliği olmaya davet etmişti.

Haziran ayı içerisinde yapılan oylama ile birlikte İngiliz seçmenleri yüzde 51.8'i Avrupa Birliği'nden ayrılma, yüzde 48.2'si Avrupa Birliği'nde kalma yönünde oy kullanmıştı.