İnşaat güven endeksi düştü

TÜİK tarafından hazırlanan Ekim 2014 Sektörel Güven Endeks verileri, inşaat güven endeksinde yüzde 2.4'lük bir azalma yaşandığını ortaya koydu

İnşaat güven endeksi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından hazırlanan Ekim 2014 Sektörel Güven Endeksine göre inşaat sektörü güven endeksinde yüzde 2.4'lük bir azalma yaşandı. Bir önceki ayda; 83,6 olan inşaat sektörü güven endeksi, Ekim ayında 81,6 değerine düştü.

İnşaat güven endeksi neden düştü
TÜİK Endeksi'nde: 'nşaat sektörü güven endeksindeki azalış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.' ifadelerine yer verildi. Diğer taraftan İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %1,8 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %2,8 azaldı.

TÜİK Ekim 2014 Sektörel Güven Endeksleri

Hizmet sektöründe düşüş
TÜİK Ekim 2014 Sektörel Güven Endeksi'ne göre Hizmet sektöründe de düşüş yaşandı. Eylül ayında 99,5 olan hizmet sektörü güven endeksi, Ekim ayında 98,3 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki düşüş; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini, son üç aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi %0,6, hizmetlere olan talep endeksi %1,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %1,3 azaldı.

Ticaret sektöründe küçük yükselme
Eylül ayında 103,8 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Ekim ayında 103,9 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını ve mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi %1 ve mevcut mal stok seviyesi endeksi %2,6 artarken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %2,7 azaldı.