İnşaat güven endeksi düştü

TÜİK Mart 2015 Sektörel Güven Endeksi'ne göre, inşaat sektörü yüzde 1.6'lık bir düşüş yaşadı

İnşaat güven endeksi düştü

TÜİK Mart 2015 Sektörel Güven Endeksi'ne göre, inşaat sektörü yüzde 1.6'lık bir düşüş yaşadı. Bir önceki ayda; 85 olan inşaat sektörü güven endeksi, Mart ayında 83,67 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %1,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %1,7 azaldı.

Hizmet sektöründe yüzde 0.7 azalma
Şubat ayında 101,96 olan hizmet sektörü güven endeksi, Mart ayında 101,25 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi %2, hizmetlere olan talep endeksi %0,1 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %0,1 azaldı.

Ticaret güven endeksi yüzde 0.4 azaldı
Şubat ayında 103,40 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Mart ayında 102,97 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi endeksi %2,9 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi sırasıyla %1,9 ve %2,1 azaldı.