İnşaat güven endeksi düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış İnşaat sektörü güven endeksinde, bir önceki aya kıyasla yüzde 2.8'lik düşüş yaşandı. Düşüş, olumsuz düşünen "girişim yöneticisi" sayısının artmasından kaynaklandı

İnşaat güven endeksi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Temmuz 2015 dönemine özgü Sektörel Güven Endeksleri'ne göre İnşaat sektörü, geçen aya göre yüzde 2.8'lik düşüş yaşadı. Söz konusu düşüş, "alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin" mevsim normallerinin altındı olduğunu ve gelecek çeyrekte toplam çalışan sayısının azalacağını düşünen girişim yöneticisindeki artıştan kaynaklandı.Sektörde Haziran ayına kıyasla alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzey endeksinde yüzde 4.4, toplam çalışan beklentisinde de yüzde 1.7'lik düşüş yaşandı.  

Hizmet ve perakendede güven artışı
İnşaat sektöründeki güven kaybına karşın hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde artış yaşandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Temmuz ayında 100.69'a yükseldi. Bu rakam Haziran'da 99.34 düzeyideydi. Artış, gelecek üç aylı periyotta, hizmete olan talebin artacağını düşünen girişim yönetici sayısının artışından kaynaklandı.

Perakende sektöründe ise bir ayda yüzde 0.7'lik artış yaşandı. Temmuz ayında 104.45'i gösteren endeks yükselişi, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu buna karşın sonraki çeyrekte  iç hacmi satışlarının artacağını bekleyen girişim yönetici sayısının artmasından kaynaklandı. Bu sektörde bir önceki aya göre, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi satış beklendtlerinde, sırasıyla  yüzde 1.7 ve yüzde 5.1'lik atış yaşanırken, iş hacmi satışlar endeksinde de yüzde 5.1'lik düşüş kaydedildi.