İnşaat işgücü maliyetinde dev artış

TÜİK Ekim-Aralık 2014 İşgücü Maliyet Endeksi, inşaat sektöründe çalışan maliyetlerinin yüzde 3.5 oranında artış gösterdiğini ortaya koydu

İnşaat işgücü maliyetinde dev artış

TÜİK Ekim-Aralık 2014 İşgücü Maliyet Endeksi açıklandı. Çalışan maliyetlerindeki en büyük yükselme inşaat sektöründe yaşandı. Yüzde 3.5 oranında yaşanan inşaat sektörü işgücü maliyet yükselişi, sanayi sektöründe yüzde 2.8, hizmet sektöründe ise yüzde 1 olarak gerçekleşti.

Geçen yıla göre yüzde 1.8'lik artış
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı IV. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %1,8 arttı. Endeks, sanayi sektöründe %2,8, inşaat sektöründe %3,5 ve hizmet sektöründe %1 arttı.

TÜİK İşgücü Maliyet Endeksi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinde en yüksek artış %8,3 ile B (Madencilik ve taş ocakçılığı) sektöründe gerçekleşti.

İnşaat sektörü saatlik kazanç endeksi yüzde 3 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2014 yılı IV. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %1,5 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe %1,6 ve inşaat sektöründe %3 ve hizmet sektöründe %1,2 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış %3 ile F (İnşaat) sektöründe gerçekleşti.