İnşaat sektörü Beton İzmir'de buluştu

İnşaat ve hazır beton sektörünün dev etkinliği "Beton İzmir 2018" başladı. THBB ve Kalite Fuar Yapım A.Ş. imzasıyla düzenlen fuar 28 Nisan tarihine kadar devam edecek

İnşaat sektörü Beton İzmir'de buluştu

Türkiye Hazır Beton Birliği ve Kalite Fuar A.Ş. tarafından organize edilen Beton İzmir 2018 Fuarı bugün başladı. Uluslararası standartlarda üretim kalitesi ile dev pazarlarda üstlendiği etkin rolleri sürdürmekte olan sektörel faaliyetlerin ulusal bazda aynı çatı altında toplandığı etkinliğin açılış törenine iş ve bürokrasi dünyanın önemli isimleri katılım gösterdi. "Beton İzmir 2018 Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı" ismiyle gerçekleştirilen etkinlik, hazır beton, çimento ve inşaat gibi temel alanlardaki son teknolojik ürünler, araç, ekipman, hizmet, donanım ve makinelerin sergelenmesine tanıklık edecek. 

Dünyanın en büyük üretim potansiyellerinden biri

İnşaat sektörünün temel kolu olan hazır beton sektörünün 115 milyon metreküplük hazır beton üretimiyle dünyada önemli bir yere sahip olduğunu ve son 9 yılda da dünyada üçüncü en büyü hazır beton üreticisi konumuna yükseldiğini söyleyen THBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Avrupa Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında da lider konumda yer aldığını söyledi. Işık, bu liderliğin büyük sorumluluklar geirdiğini de belirterek: 

"Kaliteli üretimin sağlanması ve standartların uygulanması denetimle mümkündür. Türkiye’de kaliteli beton üretilmesi için birliğimizin 1995 yılında kurduğu KGS- Kalite Güvence Sisteminin önemi çok büyüktür. Şu anda ülkemizde beton üretiminde tek etkin ve verimli denetimi KGS yapmaktadır. Bu kapsamda KGS, beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin yanı sıra, habersiz ürün denetimleri de gerçekleştirmektedir. Bu sayede tesislerin üretim kalitesinde süreklilik sağlanmaktadır.” şeklinde konuştu. 

 

İnşaat sektörü Beton İzmir'de buluştu

 

Büyümeyi sırtlayan sektör

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu yıl Mart ayının sonunda açıklanan büyüme rakamlarına göre ülkenin 2017 yılının son çeyrek döneminde yüzde 7.3, yılın geneli itibarıyla da yüzde 7.4'lük büyüme oranına ulaştığı üzerinde de duran Işık, tüm jeopolitik riskler, finansal piyasalardaki hareket ve küresel dalgalanmaya karşın reel sektörün ve özelde imalat sanayinin de 2017 yılını önemli bir performans ile kapamasının sevindirici olduğunu söyledi. Yavuz Işık, Türkiye inşaat sektörünün büyüme rakamlarındaki rolü ve gösterilen performans ile Çin'in büyüme rakamlarını ardında bırakan başarısına dikkat çekerek: 

"Aynı zamanda uzun zamandan sonra Türkiye sanayisinin yüzde 9,2 gibi büyük bir oranda büyümesi de bizleri memnun etmiştir. Bu başarının en önemli mimarlarından biri hiç kuşkusuz inşaat sektörüdür. 2016 yılında, zincirlenmiş hacim endeks bazında %5,4 büyüme gösteren inşaat sektörü bu yıl %8,9’luk büyüme ile Türkiye’nin büyümesini sırtlamıştır.” dedi

Doğal alanları koruyan binalara destek

Törende söz alan bir diğer isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk de özellikle son dönemlerde önemli teknolojik adımların atıldığını, Bakanlığın da çevreye duyarlı doğal alanları koruyan kentler için çalışmalar sürdürdüğünü söyledi. Bu çalışmalardan bir tanesinin kentlerde yağan yağmurların toprakla yeterli oranda buluşabilmesini sağlayabilecek ve boşluk oranını yüzde 15'in üzerinde olan geçirimli beton oranları üzerindeki çalışmaların oluşturduğunu söyleyen Öztürk: 

"Daha çok hava ve su geçirgen olduğu için yer altı sularının beslenmesine yardımcı, yağmur suyu ve ses kontrolü açısından avantaj sağlayan, yağmur suyu tahliye masraflarını azaltabilecek olan geçirimli betonun; Bisiklet Yolları, Yaya Yolları, Kaldırımlar, Açık Spor Tesisleri gibi büyük ve basınç dayanımı düşük alanlarda uygulanabilirliğini arttırmayı hedeflemekteyiz" şeklinde konuştu.