İnşaat Sektörü güven endeksinde yükselme

Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım 2015 dönemine ait Sektörel Güven Endeksi'ni açıkladı. TÜİK verilerine göre İnşaat sektörü güven endeksinde yüzde 5'lik bir artış yaşandı

İnşaat Sektörü güven endeksinde yükselme

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklanan ve Kasım 2015 dönemini kapsayan Sektörel Güven Endeks verileri, İnşaat sektörü güven endeksinin yüzde 5 düzeyinde artış gösterdiğini ortaya koydu. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksine göre İnşaa sektörü, bir önceki aydaki 80.28 düzeyinden, 84.29'a yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksi yükselişi neden kaynaklandı?
Türkiye İstatistik Kurumu
tarafından yapılan açıklamada sektördeki artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendirilen girişim yöneticisi sayısınının artışından kaynaklandığı belirtildi. Rapor ayrıca, bu yönetici sayısının, gelecek üç aylık dönemdeki toplam çalışan sayısındaki artış beklentisinden de kaynaklandığını vurguladı. Bir önceki aya göre alınan kayıtlı siparişleri mevcut düzeyinde yüzde 5.9 artış yaşanan inşaat sektöründe, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi de yüzde 4.4'lük artış gösterdi. 

İnşaat Sektörü güven endeksinde yükselme

Diğer sektörlerde durum ne?
Sektörel Güven Endeksleri Kasım 2015 verilerine göre, en yüksek artış perakende ticaret sektörü güven endeksinde yaşandı. Bu verilerde Kasım ayında 105.29 düzeyine ulaşıldı. Bir önceki aya göre iş hacmi satışlarda yüzde 4.4, iş hacmi satışlar beklentisinde ise yüzde 17.2'lik artış yaşanırken, mevcut mal stok seviyesi endeksinde ise yüzde 4.3'lük düşüş kaydedildi. 

TÜİK tarafından değerlendirilen bir diğer sektör olan hizmet sektöründe de Ekim ayında 98.20 düzeyinden Kasım ayında 100.04'e çıkış yaşandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya kıyasla iş durumu ve hizmetlere talep endeksinde yüzde 0.2, hizmetlere olan talep beklentisi endeksinde ise yüzde 4.8 düzeyinde artış kaydedildi