İnşaat sektöründe talep 15 Temmuz öncesi seviyesine döndü

İnşaat sektöründe talep, 15 Temmuz sonrasında ilk kez, eski düzeyine döndü. Türkiye İMSAD Raporu'nda talep yetersizliği sorununun aşıldığı ve 2016 yılı ilk arısındaki seviyelere geri dönüldüğü yorumunda bulunuldu.

İnşaat sektöründe talep 15 Temmuz öncesi seviyesine döndü

Türkiye İMSAD, Temmuz 2017 Sektör Raporu'nu kamuoyu ile paylaştı. Raporun en ilgi çekici vurgusu, inşaat sektöründe talebin 15 Temmuz'dan bugüne ilk kez önceki düzeye ulaşması oldu. Türkiye İMSAD Raporunda "2016 yılı ve ilk yarısı seviyelerine geri döndüğü görülüyor." ifadeleri kullanıldı. 

Talepte 15 Temmuz öncesine dönüldü

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından yayınlanan Sektör Raporu)nda 2016 yılı Temmuz ayında yaşanan gelişmelerin ekonomide tüm sektörlere yönelik talebi olumsuz biçimde etkilediği ve inşaat sektörünün de bundan etkilendiğine vurgu yapılarak "İnşaat sektörü de bundan etkilenmiş ve inşaat işlerine yönelik talep önemli ölçüde gerilemişti. 2017 yılı Temmuz ayına geldiğimizde ise inşaat sektöründe talep yeniden 2016 yılının ilk yarı seviyesine döndü." ifadelerine yer verildi. Türkiye İstatistik Kurumu)nun yayınladığı Sektörel Güven Eneksleri Kapsamında açıklanan inşaat sektörüne ait faaliyetleri kısıtlayan temel faktörler içinde talep yetersizliğinin 2016 Ekim ayı itibarıyla önemli ölçüde yükseldiğine de dikkat çeken Türkiye İMSAD raporunda aynı dönem içinde talep yetersizliği sorununun azaldığı ve 2016 yılı ilk yarısı seviyelerine geri dönüldüğü belirtildi. Raporda 

"Bununla birlikte bir miktar daha talep artışına ihtiyaç duyuluyor. Haziran ve Temmuz aylarında malzeme ve ekipman eksikliğindeki artış ise dikkat çekici. İşgücü eksikliğinin ise çok yaşanmadığı görülüyor. Bunlara karşın finansman sorunlarının ise halen önemli bir sorun olmaya devam ettiğini ve geçen yıldan bu yana sınırlı bir iyileşme sağlanabildiğini söyleyebiliriz. Piyasalarda güven, ödeme, tahsilat ve kredi konularında sağlanan ilerlemelere rağmen inşaat sektöründe finansman sorunları, faaliyetleri kısıtlayan önemli bir faktör olmaya devam ediyor.”   ifadelerine yer verildi

Sektör istihdamı yükseldi

Son bir senelik zaman zarfı içinde istihdamın artırılmasına yönelik olarak kamu tarafından uygulanan teşviklerin de etkisiyle, inşaat sektörü istihdamının önemli oranda yükseldiğine dikkat çekilirken Türkiye İMSAD Raporu'nda istihdam genişlemesinin altında, kamu desteğinin yanı sıra inşaat sektöründeki genişlemenin de önemli rol oynadığına vurgu yapıldi. Rapor, 2017 yılı Nisan ayı itibarıyla sektördeki istihdamın 2.19 milyon kişiye ulaştığını belirterek "Geçen yılın aynı ayına göre istihdam yüzde 4,9 arttı. Toplam istihdam içindeki pay ise yüzde 7,6’dan yüzde 7,8’e çıktı. İnşaat sektöründeki istihdam artışı, iş aktivitesi açısından ümit verdi“ denildi.

Güven Endeksi'de 3.3 puanlık düşüş

İnşaat sektöründe takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmamış güven endeksi verileri bazında da 2017 senesinin ilk 4 ayındaki yükselişin, sonraki 3 aylık periyotta düşüş eğilimi gösterdiğinin de altını çizen Türkiye İMSAD raporu, Mayıs ve Haziran aylarındaki sınırlı düşüş takiben Temmuz ayında da gerilemenin devam ettiğine vurgu yaptı. Açıklamada "İnşaat sektöründe güven alanında yaşanan hızlı artıştan ve ulaşılan zirveden sonra bir gerileme yaşanıyor. Güvenin yeniden artışı için ilave iyileşmelere ihtiyaç duyuluyor." yorumuna yer verildi. 

Konut satışlarındaki düşüş Türkiye İMSAD Raporu'nda

Diğer taraftan konut satışlarında Haziran ayında yaşanan yüzde 8.1 oranındaki düşüş de Türkiye İMSAD raporuna yansıdı. Bu düşüşte Ramazan Bayramı ve Ramazan ayının etkisine dikkat çeken raporda "Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda konut sektörüne sağlanan destekler ile birlikte yaşanan artışların da normalleşmeye başlayacağı öngörülüyor. Sonuç olarak geçtiğimiz aylarda talep önemli ölçüde öne çekilmiş bulunuyor. Haziran ayındaki gerilemeye rağmen yılın ilk altı ayında konut satışları geçen yıla göre yüzde 3,7 arttı." bilgisi tekrarlandı.