İnşaat sektöründen seçim kararına destek sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı erken seçim kararına inşaat sektöründen gelen destek sürüyor. TMB Başkanı Yenigün, kararın yılın ikinci yarısının kazanılması anlamına geldiğini söyledi

İnşaat sektöründen seçim kararına destek sürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı erken seçim açıklamasına paralel olarak inşaat sektöründen destek mesajları gelmeye devam ediyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, seçim kararının iş dünyası için yılın ikinci yarısının kazanılması anlamına geldiğini söyledi.

Yenigün: Ekonomi belirsizlikleri sevmez

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim kararına destek verdiklerini söyledi. Ekonominin belirsizlikleri sevmediğini ve iş dünyasının önünü göremeyince karar almakta zorluk çektiğini hatırlatan Yenigün: "Ülkemizde de seçimin ne zaman yapılacağı tartışmaları uzun sürebilir, Türkiye ekonomisi bu belirsizlik ortamından zararlı çıkabilirdi. Bu bakımdan dün Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimlerin 24 Haziran’da yapılması konusundaki kararını memnuniyetle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yılın ikinci yarısının kazanılması hedefi

Belirsizliklerin ortadan kalkması ve seçimlerin hızla yapılacak olmasının iş dünyasının yılın ikinci yarısının kazanılması anlamına geldiğini belirten Yenigün: "Ekonomide kırılganlıkları artırabilecek uzun bir seçim ekonomisi yaşamayacak olmamız açısından da karar önemlidir." dedi. TMB Başkanı Yenigün, etkileyici bir büyüme performansı gösterilen 2017 yılının ardından bu yıl da gerek hükümet gerekse iş dünyası olarak yapılacak çok şey olduğunu vurgulayarak: "Kararın ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor; seçimlerin hemen ardından gündemimizin halkımızın refah artışı ve mutluluğu için ekonomiye, sürdürülebilir büyümenin sağlanması için atılması gereken adımlara dönmesini önemsiyoruz" şeklinde konuştu. 

Seçimler ekonomi düzenini etkilemez

Erken seçim kararını yerinde bir karar olarak nitelendiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas, 24 Haziran'ın bir an önce seçim sürecinden ülkenin çıkması adına ideal bir tarih olduğunu belirterek: "Seçim beklentisine girmiş piyasalar ve belirsizlik böylelikle sona ermiş olacak. Bu nedenle erken seçim kararının son derece doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu kararla birlikte bulutların dağıldığı, ekonomiye pozitif yansıdığı bir hava oluşacak. Dünkü açıklamayla birlikte dövizlerde düşüş yaşanması ve borsanın da yukarı ivmelenmesi de bunun küçük bir göstergedir." dedi. Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen seçimlerin ekonomik düzeni etkilemediğiğini ve makro ekonomik planları pek değiştirmediğini hatırlatan Elmas, genel ekonomik düzeyde olumsuz bir etkinin beklenmediğii vurguladı.

Yıl sonu rakamlarına olumlu yansıyacak

KONUTDER Başkanı, bir çok açıdan orta uzun vadede belirsizliğin ortadan kalktığı bir hamle olarak erken seçim kararının önemine işaret ederek: Gayrimenkul piyasaları olarak baktığımızda da sektörümüzün bundan cok pozitif etkileneceğini düşünüyoruz. Yatırımcılarımızın yatırım iştahı artacaktır. Beklemekte olan gayrimenkul yatırımcıları ve konut alımını erteleyen konut alıcıları harekete geçecektir. Satışlarda artış yaşanacaktır. Bu durum yıl sonu rakamlarına olumlu yansıyacaktır." ifadelerini kullandı. 

Sektör seçim kararını memnuniyetle karşıladı

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan erken seçim kararının Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. 24 Haziran tarihini gayrimenkul sektörü olarak büyük bir heyecanla karşıladıklarını ve ekonomiye yeniden odaklanılabilmesi açısından verilen bu kararı yerinde olarak nitelediklerini belirten Yetgin: " . Seçim ortamının kısa sürecek olması sektörümüz tarafından ayrıca memnuniyetle karşılanmıştır İş dünyamız, belirsizliklerin Kasım 2019 tarihine kadar sürecek olmasından rahatsızdı. Bir buçuk yıllık bu uzun belirsizlik dönemi özel olarak gayrimenkul sektörümüzün mevcut potansiyelini ortaya koymasının önündeki engellerden biriydi." şeklinde konuştu. Feyzullah Yetgin, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak 2018 yılının ikinci yarısından itibaren daha güçlü ve kararlı biçimde çalışmaya ve üretmeye devam edeceklerine de dikkat çekerek: "Türkiye ekonomisinin istikrarının sürdürülmesi, milletimizin refahının artırılması için üzerimize düşen görevi yeni dönemde de fazlasıyla yerine getirmeye kararlıyız." ifadelerini kullandı