İnşaatta 'Mesleki Yeterlilik' dönemi

İnşaatlarda yaşanan iş kazaları üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, farkındalık oluşturmak için 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' eğitimlerine başladı

İnşaatta 'Mesleki Yeterlilik' dönemi

İnşaatlarda yaşanan iş kazaları üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, farkındalık oluşturmak için 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' eğitimlerine başladı. Eğitimlerin inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetiştirilmesi açısından taşıdığı öneme dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: '1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, yapı ustalarına geçici ustalık belgesi verilmesine son verilecek; daha önce geçici ustalık belgesi almış olan yapı ustalarının belgelerini “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile değiştirmeleri gerekiyor.' dedi.

İnşaat İşçilerine yeterlilik sertifikası verilecek

İlk etapta betonarme demirci ustaları
Eğitim uygulamalarına ilk etapta “betonarme demirci” ustalarının eğitim ve belgelendirilmesi ile başlanacak. Talep durumuna göre diğer branşlarda da eğitimler gerçekleştirilecek. Eğitimler 5 gün, toplamda 40 saat olup teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısımdan oluşacak. Eğitim sonrasında MYK tarafından yetkilendirilen belgelendirme, kuruluşlarınca yapılacak sınavda başarılı olanlara verilecek.

Çalışmayı yürütecek kurumlar
Konuyla ilgili olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi’ne ruhsat vermeye yetkili idareler tarafından toplam 309 bin 396 kişiye 435 bin 64 adet “Geçici Ustalık Belgesi” için kayıt yapıldığı açıklandı.

Profram kapsamında, Ankara ilinde, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren başlayacak çalışmalar kapsamında, kalıpçı, sıvacı, asansörcü, betoncu, demirci, sıhhi tesisatçı, duvarcı, elektrik tesisatçısı, ısı yalıtımcısı, iskele kurulum elemanlarının niteliklerinin geliştirilmesi planlanıyor. Ücretsiz eğitim ve belgelendirmelerÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce yapılacak.