İpka ne demek?

Emlak terimlerinden olan, sıklıkla duyduğumuz ve pek çoğumuzun bilmediği İpka ne demek? yanıtı haberimizde

İpka ne demek?

Emlak terimlerinden olan, sıklıkla duyduğumuz ve pek çoğumuzun bilmediği İpka ne demek? sorusunun yanıtı şöyle; 

Sözlük anlamı herhangi bir şeyi önceki durumunda bırakma olan ipka hukuk terimi olarak ise hisseli devirlerde, devredilen hisse haricinde mülk sahibinin üzerinde kalan mülkiyet payı anlamına gelir. Yani ipka, geriye kalan hissedir. Gayrimenkul işlemlerinde karşımıza sıklıkla ipka, ipka etmek ve ipka tapu terimleri çıkıyor. 

İpka etmek ise sözlükte; herhangi bir şeyi yerinde bırakmak ya da değiştirmemek anlamına geliyor. hukukta ise devredilen hisse haricinde kalan mülkiyet payının mülk sahibine verilmesi ya da iade edilmesi demek oluyor. 

İpka Tapu nedir?

İpka tapu, hisseli bir tapu çeşididir. Mülk sahibinin üzerinde kalan mülkiyet payını ifade eden veya belgelendiren tapulara ipka tapu deniyor. 

Bir örnekle açıklayacak olursak; Hisseli tapuda metrekare olarak 100 metrekare geçiyor ve arsapayı olarak 82/1968=yüzde 4 gibi bir oran var.Aynı orandan başkasında da var ama ona ipka dediği için tapuya ait değil. 

Daire metrekaresi ve binadaki toplam daire metrekaresi oranlandığında çıkan yüzde, tapudan yazan arsadaki payın yüzdesine uymuyor ise bunun nedeni tapunun ipka edilmiş olmasıdır.