İpotek nedir, ipotekli ev nasıl satılır?

‘İpotek nedir’ ve ‘İpotekli ev nasıl satılır’ sorularının yanıtlarını sizler için verdik.

İpotek nedir, ipotekli ev nasıl satılır?

İpotek ve ipotekli evin satışı konularını merak edenler için ufak bir araştırma yaptık. Satış hususuna girmeden önce ‘ipotek nedir’ sorusuna netlik kazandırmakta fayda var. Kullanılan kredinin geri ödemesini garanti altına almak için herhangi bir taşınmazın teminat olarak gösterilmesi anlamına gelen ipotek, tapu kaydına işlenerek tescil edilir. Başka bir anlatımla, bankadan kredi çektiğinizi ve kredinin geri ödemelerini yapmadığınızı düşünelim. Bu durumda banka ipotek konulan taşınmazı satarak, borcunu tahsil etmiş olur. İpotek konusunda akıllardaki bir başka soruda, ‘İpotekli ev nasıl satılır’ sorusu. İpotekli bir evin satışı için bazı yöntemler var. Gelin bu yöntemleri birlikte görelim..

İpotek altına alınmış bir gayrimenkulün satışı için öncelikle ipoteğin kaldırılması şart. Bu durumda söz konusu gayrimenkul peşin olarak satılıyorsa, elde edilen parayla bankaya olan borç kapatılır ipotek kaldırılmış olur. Bu noktada altını çizmemiz gereken husus ise şu; Bankanın erken kapatma bedelini alacağı.

Taşınmaz üzerindeki ipoteği kaldırmak için başvurulan yöntemlerden biri de, yeni kredi kullanmak. Yani bankadan yeni bir kredi alarak, borcunuzu kapatabilir ve ipoteği kaldırabilirsiniz.

Taşınmazı alacak kişi evi ipoteği ile birlikte almayı da kabul edebilir. Alan kişi bankaya olan borcu ödeyerek, ipoteğin kaldırılmasını sağlayabilir. Başka bir yöntem de, alıcının evin bedeli ile satıcının bankaya kalan borcunun farkını satıcıya ödemesi ve kalan krediyi üstlenmesidir. Bankanın haberdar olmadığı bu yöntemin gerek alıcı gerekse satıcı için bazı riskleri de içinde barındırdığını unutmamak gerekir.