İran entegrasyonunun sınır kentlere vaat ettiği

İran'a yönelik ambargonun kaldırılma kararının Türkiye'nin sınır illerindeki kalkınmaya önemli bir katkı sunması bekleniyor. İran fırsatlarını değerlendiren KAİ Vakfı Başkanı Sabri Yiğit: "Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı projesine önem verilmesi gerekiyor..." dedi

İran entegrasyonunun sınır kentlere vaat ettiği

Birleşmiş Milletler ile İran arasındaki görüşmeler sonrasında varılan uzlaşmanın, geçtiğimiz haftalarda bu ülkeye yönelik ambargonun fiilen kaldırılmasıyla sonuçlanması, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de "Yeni İran ve yatırım değerinin" etkilerinin masaya yatırılmasına neden oldu. İran kararının ardından Türkiye'nin İran sınırına yakın kentleri, Kars, Ardhan ve Iğdır'ın önemli bir ekonomik potansiyele kavuşacağını savunan KAİ(Kars-Ardahan-Iğdır) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit: "İran’a ambargonun kalkması sınır illerinin ticari anlamda yatırım çekmesi için iyi bir fırsat yaratır” dedi

"Türkiye-İran iş hacmi 30 milyar doları bulur!"... Çarpıcı açıklamalar için tıklayın..

İran'ın dondurulmuş mal varlığı: 100 milyar dolar
Açıklamasında İran'ın dondurulmuş mal varlığının 100 milyar doları bulduğunu ve yaptırımların kalkmasının ardından, 30 ila 50 milyar dolarlık kısmının serbest kalmasının öngörüldüğüne vurgu yapan Yiğit, Türkiye'nin bu değerden payını alması için gerekenleri yapmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Bakü-Tilis-Kars Demiryolu hattının önemi
Yiğit, İran'daki alt yapı yatırımlarının Türkiyeli müteahhitler için yeni bir pazar olduğunu paralel olarak petrol türevleri ve kimya sektöründe de işbirliklerinin geliştirilebileceğini vurgulayarak: "Bunun için Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı projesine önem verilmesi gerekiyor. Demiryolu projesi hayata geçirildiğinde Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşınması mümkün hale gelecek. Bu İran için de bir fırsat” dedi. 

İran'ın dev turizm potansiyeli
Entegrasyonla birlikte açığa çıkacak en önemli değerin turizm olduğunu ve İran'dan Türkiye'ye yönelecek turist potansiyelinde de önemli bir artış yaşanacağını vurgulayan KAİ Vakfı Başkanı Sabri Yiğit, sınır illerinin turizm kapasitesinin de yüzde 50 düzeyinde artış gösterebileceğine de dikkat çekti.