İş güvenliği denetimlerinde yeni dönem

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılan değişiklikler 1 Ocak'tan itibaren yeni bir döneme girdi. Artık Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülecek denetimlerde sorumluluklarını yerine getirmeyen işletmelere en az 20 bin TL'ye varan cezalar verilebilecek

İş güvenliği denetimlerinde yeni dönem

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda yapılan değişiklikler, 1 Ocak 206 tarihinden itibaren  yeni bir boyuta sıçradı. Düzenleme ile, işletmelerin "az tehlikeli", tehlikeli ve "çok tehlikeli" sınıflamalar altına sokulmasını sağlayacak Çalışma Bakanlığı denetimleri ile gereğini yerine getirmeyen işletmelere en az 20 bin TL cezalara tanık olunabilecek..

İş Sağlığı ve güvenliğinde yeni dönem
Düzenleme ile birlikte 1 Ocak'tan itibaen, işyerlerinde faaliyet gösteren hekim, sağlık personeli ve iş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerinde 2.5 kata varan ek çalışma süreleri eklendi. Bu doğrultuda işletmelerin ve farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin, İSG Takip Sistemi'ne girerek, kendilerine iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve sağlık personeli atanıp atanmadığını öğrenmesi gerekiyor. 

2015 yılında yaşanan ölümlü iş kazaları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Çalışma Bakanlığı denetleyecek
Çalışma Bakanlığı tarafından denetlenecek süreçlerde, gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen işletmelere 2.5 kata varan artışlarla cezalar yüklenecek.

İşletmelerin yükümlülükleri
Bu doğrultuda yapılması işletmeler şu yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda kalacak:

  • Zorunluluğu olan işletmelerde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti yoksa, en düşük ceza 19 bin 533 TL olarak belirlendi. Devam etme durumunda her ay aynı miktar olarak uygulanacak
  • İşletmeler az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflara ayrılacak. Bu risk değerlendirmelerinin geçerlilik süresi 2,4 ve 6 yıl olacak. Bu süresi dolan işletmelerde yeni risk değerlendirmeleri yapılacak.
  • Kamu kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verilmesi zorunluluğunun başlangıç tarihi 01.07.2016.