İşadamlarına ikinci dalga operasyonu

İkinci soruşturma dalgası çerçevesinde 41 işadamına gözaltı, 7’sinin de mal varlığına ise tedbir konma kararı verildiği iddia ediliyor

İşadamlarına ikinci dalga operasyonu

27 Aralık 2013 / emlakwebtv
Yolsuzluk iddialarına ilişkin ikinci dalga soruşturmasını yürüten ve aralarında Suudi işadamı Yasin El Kadı ile işadamları Orhan Cemal Kalyoncu, Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Fatih Saraç, Latip Topbaş, Nihat Özdemir’in de bulunduğu 41 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı iddia ediliyor. Suçlamalar arasında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet bulunuyor.

25 Aralık'ta başlayan ikinci dalga operasyonu kapsamında, yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın işadamlarının mallarına tedbir koyma kararını yerinde bulan Hâkim Süleyman Karaçöl’ün, Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Üsame Kutub ve Cengiz Aktürk’ün mallarına tedbir kararı aldığı belirtiliyor. Yine aynı kapsamda Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk’ün şirketi Bosphorus 360'ün mallarına da tedbir kararı geldiği bildiriliyor. Ancak Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10’uncu maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın dün soruşturmadan alınması da dikkat çekiyor.

Mal varlıklarına tedbir konulduğu iddia edilen işadamlarından Mustafa Latif Topbaş BİM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Cemal Kalyoncu Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, Ömer Faruk Kalyoncu Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi, Mehmet Cengiz Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Abdullah Tivnikli de Türk Telekom ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.