Isparta Belediyesi'ne haciz şoku

Isparta Defterdarlığı, Isparta Belediyesi’nden alacaklarını tahsil etmek için belediyenin tüm gayrimenkullerine haciz koydu

Isparta Belediyesi'ne haciz şoku

31 Aralık 2013/ emlakwebtv
Bir vatandaşın belediyeden satın aldığı arsanın tapusunu almak için gittiği Tapu Müdürlüğü'nde, arsada haciz işlemi olduğu için devir işleminin yapılamayacağı bildirildi. Bu kişinin durumu bildirmesi sonucu konuyla ilgili araştırma yapan Isparta Belediyesi yetkilileri, Isparta Defterdarlığı Davraz Vergi Dairesi Başkanlığı'nca 11 Aralık'ta Tapu ve Sicil Müdürlüğü'ne vadesi geçen 8 milyon liralık borcun tahsili için 'haciz bildirisi' gönderildiğini öğrendi. Belediyenin tapu kayıtlarının kendilerine iletilmesinin istenildiği bildiride, belediyenin tapudaki kayıtlı tüm mülklerine haciz konulmasının istendiği öğrenildi. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin vergisini öderken aynı zamanda belediyeyi kara geçirdiğini, vergisini ödeyerek devlete yardım ettiğini söyledi. Önceki dönemde kamu kurumlarına yapılan ödemelerle kendi başkanlığı döneminde yaptığı ödemeleri karşılaştıran Günaydın, ''2004-2009 arasında Maliyeye 1 milyon 139 bin, SSK'ya 2 milyon 226 bin, Emekli Sandığı'na 3 milyon lira ödeme yapılmış, TEDAŞ'a ise hiç ödeme yapılmamış. 2009-2013 arasında ise Maliye 21 milyon, SSK'ya 18 milyon, Emekli Sandığı'na 12 milyon, TEDAŞ'a da 24 milyon lira ödeme yaptık'' dedi.

Belediyenin yapılandırılmış eski borçlarından dolayı her ay 2 milyon lira ödeme yapıldığını anlatan Günaydın, Isparta Belediyesi'nin belediye başkanlığı döneminde yapılandırmalar hariç devlete 75 milyon lira ödeme yaptığını söyledi. Yapılandırılmış borçların 19 taksidinin ödendiğini bildiren Günaydın, 12 ay sonra önceki belediye başkanlığı döneminden kalan borçların tamamen ödeneceğini ifade etti.

Günaydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Maliyeye bazen ödeyemediğimiz borçlar oldu. Bunun sebebi, eski borçları ödeyebilmek için yeni borçlarda kısmi ödeme yapılmasıydı. Bu kadar ödeme yapılırken 'borcu var' diye seçime 3 ay kala mallarımızı icraya vermek hoş değil. Merak etmesinler, 100 liralık borcun 95 lirasını ödeyen, kalan 5 lirasını da öder.'' Günaydın, konuyla ilgili görüşmeler yapacaklarını, sorunu çözeceklerini kaydetti.