İşsiz sayısı yükselişini sürdürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık 2015 dönemine ait İşgücü İstatistiklerine göre işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 59 bin kişi arttı. İşsizlik oranı yüzde 10.8 olarak gerçekleşti.

İşsiz sayısı yükselişini sürdürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık 2015 dönemine ait İşgücü İstatistikleri, Türkiye'de işsizlik rakamlarının kritik düzeydeki konumunu koruduğunu gösterdi. Son TÜİK verilerine göre işsizlik bir önceki aya kıyasla yüzde 0.1 düzeyinde azaldı. Buna rağmen işsiz sayısı geçen yıla kıyasla 60 bin sınırına dayanan bir artış gösterdi. Son veriler, her yüz kişiden 11'inin iş sahibi olmadığının altını çizdi.

İşsizlik rakamları kritik düzeyde
Türkiye İstatistik Kurumu'nun 15 ve daha üstü yaşlardaki işsiz sayısını masaya yatırdığı verilere göre Aralık 2015 döneminde tüm yurttaki işsiz sayısı 3 milyon 204 bin kişiyi buldu. Verilerin en endişe verici boyutu ise gençlerdeki işsizlik oranının yüzde 20 sınırına dayanması oldu. Açıklanan verilere göre 15-24 yaş grubu içindeki işsizlik yüzde 19.2 oldu. Bu rakam geçen ay yüzde 20'nin üzerindeydi.

İnşaat sektörü işgücü maliyetinde artış... Ayrıntılar için tıklayın...

İnşaat sektörünün payı değişmedi
Sektörel analizde ise inşaat sektörünün toplam istihdam içindeki payının değişmediği görüldü. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla sabit kalan inşaat sektörü, yüzde 7.1'lik pay sahibi oldu. Diğer taraftan hizmet sektöründe istihdam edilen kişi sayısında 1.1 puanlık artış kaydedildi ve yüzde 53.9'a ulaşıldı. Tarım ve sanayi sektörlerindeki düşüş ise sırasıyla, 0.6 ve 0.5 düzeyinde gerçekleşti. 

İstihdam arttı
Toplam istihdam sayısında ise bir önceki yılın aynı dönemie kıyasla yüzde 0.7 puanlık artış yaşandı. İşgücüne katılma oranının yüzde 50.9 olarak gerçekleştiği bu dönemde istihdam edilen kişi sayısı 26 milyon 448 bin oldu. 

TÜİK tarafından açıklanan verilerden ayrıca şu noktalara dikkat çekildi:

- Kayıt dışı çalışan sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1.1 azaldı ve yüzde 32.1 oldu.
- Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam artışı bir önceki döneme kıyasla 67 bin kişilik artış gösterdi ve 26 milyon 953 bine ulaştı.
- Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı bir önceki döneme kıyasla 27 bin kişi azaldı ve 3 milyon 94 bine yükseldi.
- Mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı ise 27 bin düzeyinde azaldı ve 3 milyon 94 bin kişi oldu. 
- Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme kıyasla değişim göstermedi ve yüzde 51.5 oldu.