İşsizliğe çözüm: Anahtar sektörlere yatırım

TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarını değerlendiren Uğur Dumarkaya: 'İşsizliğin azaltılması için anahtar sektörlere yatırımlar artmalı.' dedi

İşsizliğe çözüm: Anahtar sektörlere yatırım

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayına yönelik "Hanehalkı İşgücü İstatistikleri"ni açıkladı. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsizlik oranı 2014 yılı Aralık döneminde 3 milyon 145 bin işsiz kişi sayısı ile 10,9'a ulaştı. Kamuoyuna sunulan veriler ile ilgili açıklama yapan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, işsizliğin azaltılması bağlamında Türkiye markasına ve ülke ekonomisi için önemli katma değerler sağlayan sektörlere yapılan yatırımların artması gerektiğine dikkat çekti.

İşsizlik artarak büyüyor
Dumankaya, Türkiye markasına önem verilmesi gerektiğine de değindiği açıklamasında: 'İşsizlikte dâhil olmak üzere, Türkiye'nin tüm ekonomik meselelerinin Türkiye markasına ve ülke ekonomisi için önemli katma değerler sağlayan sektörlere yapılan yatırımlar ile çözülebileceğine inanıyorum.' ifadelerini kullandı. TÜİK'in rakamlarına göre işsizlik oranının yüzde 10.09 olduğunu vurgulayan Dumankaya, işsizlik oranlarındaki yükselişi önlemek için uzun vadeli istihdam ve yatırım planlarının gündeme gelmesi gerektiğini söyledi. 

İnşaata yatırım ve istihdam
Dumankaya, Türkiye ekonomisinin anahtar sektörlerinden biri olan inşaata yatırımın işsizlik üzerinde olumlu bir etkisi olacağını da belirterek: ' Örneğin, ekonomimizin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörüne yapılan her yatırım, aynı oranda istihdamı da etkiliyor. İstihdama önemli katkılar yapan sektörümüzde yaşanan olumlu bir gelişme, yan sektörlerde de kendini gösteriyor. Gerek teşvik gerekse yatırım politikaları ile desteklenen bir Türkiye markası, sadece kendi ekonomisi için değil, bulunduğu coğrafya için de değer oluşturacaktır' ifadelerini kullandı.