İstanbul'a “Alev Kartalı”

İstanbul’da doğal afetler, orman yangınları ve yüksek bina yangınlarına, yeni hizmete giren “Alev Kartalı” isimli yangın helikopteri müdahale edecek

İstanbul'a “Alev Kartalı”

10 Ocak 2014/ emlakwebtv
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yangına havadan 10 tonluk su ile müdahale eden helikopteri basın mensuplarına tanıttı.  Alev Kartalı yangın söndürme helikopterinin 2 saat havada kalabilme, her yere konuşlanma, 192 km hıza ulaşabilme gibi özelliklere sahip olduğu belirtildi.

Topbaş, doğal afetler, orman yangınları ve yüksek bina yangınlarında kullanılacak olan Alev Kartalı için Haliç Kongre Merkezi otoparkında düzenlenen tanıtımda, tatbikat da yapıldı.

Tatbikatta, Haliç sahilinde yolcu otobüsünde yangın çıktı.  Çıkan yangın için karadan itfaiye ekipleri geldi.  Bir süre sonra da Alev Kartalı yangın helikopteri havadan gelerek yangına müdahale etti. Kısa sürede denizden deposuna su dolduran helikopter, yanan otobüse yaklaşarak yangını söndürdü.

Alev Kartalı helikopterinin; gece görüş teknolojisi ve gece uçuşu, yangın söndürme, afetlerde kurtarma ve enkaz kaldırma, ağır yük taşıma, 2 saat 15 dakika havada kalabilme, her yere konuşlanma, 192 km hıza ulaşabilmesi, 10 bin lt su hacimli depo, 40 saniyede 10 bin lt su dolumu, yangınlarda yüksek katlı binalardan tahliye ve doğal afetlerde 30 kişi kurtarma kapasitesi ve ortalama 11 kg ağırlık kaldırma gibi özelliklere sahip olduğu belirtildi.

Tatbikatta konuşan Topbaş, "İtfaiye teşkilatımızı çok güçlü yapılandırdık. Her daim hazır olabilecek, insanımızın önce canını sonra malını kurtarabilmek ve gayretle çalışabilecek ekibimiz var. Burada oldukça başarılıyız. New York itfaiyesiyle eşdeğer bir itfaiye ekibimizi ortaya çıktı. Personel sayısını 4 binlere çıkardık. Alev Kartalı helikopteri ile başta yüksek yapılar olmak üzere, bir başka konumda olsun ortaya çıkan sorunlara müdahale edecek. Yangın ya da kurtarma amaçlı müdahale edebilecek. İnanıyorum ki olası sıkıntılarda çok daha etkin ve çabuk hizmet verebilecek bir güç sağlayacak." ifadelerini kullandı.