İstanbul'a dev bir proje daha

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'a inşa edilecek dev projenin duyurusunu yaptı. Boğaz'ın altına yapılması planlanan 3 katlı geçiş tüneli, raylı sistemle entegre olacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'da dev bir projenin daha hayata geçirileceğini açıkladı. Boğaz'ın altına yapılması planlanan 3 katlı geçiş tüneli, raylı sistemle entegre olacak.

2 karayolu+1 metro kat geçişi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3 katlı geçiş projesinin sembolik bir anlam taşıdığını belirterek: ' 3 kat; 3 imparatorluk demek. Üç kat, iki karayolu, bir metro yoluyla boğazın altından geçip, 6,5 kilometrelik bu tünel, bir anlamda 3 imparatorluk üzerinde İstanbul'un 4. büyük küresel devleti, Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin işaret fişeği de olacak. İstanbul'a her şey yakışır.' dedi. 

Üç Katlı Tüp Geçit Projesi güzergahı

İncirli-Sögütlüçeşme 40 dakika
Başbakan Ahmet Davutoğlu, mega projenin raylı sistemler aracılığıyla birbirine bağlanacağı İstanbul'da nüfus artışına paralel yapılaşmaların acilen hayata geçirilmesine vurgu yaparak: 'Yine ikinci önemli özelliği projenin, zaman tasarrufu. İstanbullular trafik çilesini çok çektiler. Şimdi bu projeyle birlikte zaman tasarrufu en iyi şekilde değerlendirilecek. Hasdal Ümraniye Çamlık arası 14 dakikada geçilecek. İncirli'den Söğütlüçeşme'ye 40 dakikadan geçilecek. Üç havalimanı, köprü ve bunları birbirine bağlayan akslar tam bir entegre proje halinde zaman tasarrufunu ortaya çıkartacak. İstanbul'un siluetine hiçbir zarar vermeyecek bir projedir.' ifadelerini kullandı

2020'ye hazır
Başbakan Ahmet Davutoğlu, üç imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul'un dördüncü büyük gücü Türkiye'ye inşa edilecek üç katlı projenin 2020 gelmeden hazır hale getirileceğini vurguladı.  

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan da, proje çalışmalarının 10 aydır sürdürüldüğünü ve 100 yıl sonra dahi konuşulacak dev bir proje niteliği taşıdığını söyledi. Lütfi Elvan: 'Tünel ile birlikte İstanbul'da hayat değişecek. 100 yıl sonra da toplu taşıma bu omurga etrafında birleşecek. Dünyada ilk kez 3 katlı bir tünel hazırlanıyor. Bu yapı 3 havalimanı raylı sistemi ile bağlantı halinde olacak; görüntü kirliliği oluşturmayacak ve silüeti bozmayacak.' dedi.