İstanbul'da ofis stoğu 3 milyon metrekare artacak

Eva Gayrimenkul Değerleme 2013 III. Çeyrek İstanbul Ofis Piyasası Sektör Raporu'na göre, İstanbul'da ofis stoğunun 3 milyon metrekare artması bekleniyor

İstanbul'da ofis stoğu 3 milyon metrekare artacak

09 Ocak 2014 / emlakwebtv
Eva Gayrimenkul tarafından hazırlanan 2013 III. Çeyrek İstanbul Ofis Piyasası Sektör Raporu'na göre, yeni geliştirilen vinşaat halinde olan 3 milyon metrekare ofis stoğu da dahil bugün 3,5 milyon metrekarelik ofis stoğunun 3 yıl içerisinde 6,5 milyon metrekareyi geçmesi bekleniyor.

Avrupa yakasında Anadolu yakasından yaklaşık 1 milyon metrekare daha fazla ofis stoğu bulunuyor
Rapora göre, Avrupa yakasında Anadolu yakasından yaklaşık 1 milyon metrekare daha fazla ofis stoğu bulunuyor. Gelecek olan ofis projeleri ele alındığında ise Anadolu yakasında Finans Merkezi projesinin de etkisi ile Avrupa yakasına eşit olacak büyüklükte bir geliştirme söz konusu.

Avrupa yakasının A sınıfı ofislerde en yüksek doluluk oranına sahip bölgesinin Levent - Etiler- Maslak arası olduğu raporda yer alırken, aynı zamanda en yüksek kira dilimine de sahip olduğu verilerde yer aldı. Avrupa yakasının en düşük birim kira dilimine sahip bölgeleri ise Güneşli ve Halkalı.

Ofis tiplerinde karma ve konsept projelere yönelim olması öngörülüyor
Rapora göre, ofis piyasasında parlayan yeni yıldız olan KAğıthane - Seyrantepe ve Kartal - Maltepe bölgelerinde talep artışı olması beklenirken Maslak hattının ise, İstanbul'un MİA alanı olarak gelişimini devam ettirmesi, ofis tiplerinde karma ve konsept projelere yönelim olması öngörülüyor.

Anadolu yakasının A sınıfı ofislerde en yüksek doluluk oranına sahip bölgesinin Altunizade olduğu belirtilen raporda en yüksek birim kira değerinin ise Ümraniye ve Kadıköy-Kozyatağı Bölgesi’nde olduğu verisi yer alıyor. Ortalama metrekare birim kira değeri Ümraniye ve Kozyatağı bölgesinde 20-30 dolar arasında seyrerken yeni ofis gelişim bölgesi olan Kartal – Maltepe ise, şimdilik en düşük ofis kira metrekare birim değerine sahip ama gelişmekte olan önemli bir bölge olarak raporda yer alıyor.