İstanbul için bir korkutan uyarı daha: 7.2

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul'da 7.2'lik bir deprem oluşturacak enerjinin biriktiğini belirterek: "Hemen şimdi ya da 10 yıl sonra olabilir. Ama mutlaka olacak..." dedi.

İstanbul için bir korkutan uyarı daha: 7.2

İstanbul'a yönelik deprem tehdidi, Prof. Dr. Haluk Özener tarafından yeniden hatırlatıldı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, mega kentte 7.2'lik bir deprem yaratacak enerjinin biriktiğini belirterek, zaman konusunda kesin bir şey söylenemeyeceğini belirtti.

İstanbul depremi ne zaman olur?

Cumhuriyet Üniversitesi tarafından düzenlenen bir etkinliğin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Özener, Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde yaklaşık 3.5 senede bir 7'nin üzerinde depreme tanık olunduğunu ve Türkiye kara sınırıyla birlikte yaklaşık 6 yılda bir 7'nin üzerinde depremin yaşanmasının sürpriz olmadığını vurguladı.  Özener, deprem İstanbul'a yaklaştıkça insanların ilgisinin daha da büyüdüğünü belirterek:

"Şu anda 7.2'lik bir enerji birikmiş durumda. Yani Marmara Denizi'nde her an bu ölçekte bir depreme tanıklık edebiliriz. Belki bir sene, belki beş belki de 10 yıl sonra... Zaman konusunda bir şey söyleyemeyiz. Ama kesinlikle bu deprem yaşanacak..." dedi. 

Kırılmayan tek hat

Kuzey Anadolu fayının 1939 yılında Erzincan'dan başladığını, 17 Ağustos Gölcük ve 12 Kasım Düzce depremleriyle Marmara'ya kadar geldiğini söyleyen Özener: "Kırılmayan bir sonraki kısım, Marmara Denizi içinden geçiyor. Burası da kırılacak. Fay hattı geçiyor, tarihsel depremler var. Bu depremler tekrarlanıyor...." dedi.