İstanbul'da artık o tip daireler yapılamayacak

İstanbul'un Yeni İmar Yönetmeliği bugün uygulamaya alınıyor. Yeni yönetmelikle birlikte en küçük daireler 1+1 tipinde tasarlanacak

İstanbul'da artık o tip daireler yapılamayacak

İstanbul'un yeni İmar Yönetmeliği bugün yürürlüğe giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar Yönetmeliği'ne paralel olarak düzenlenen İstanbul'un Yeni İmar Yönetmeliği, daha önceki süreçte uygulanmakta olan yönetmeliğin lehine olan maddelerin ilave edilmesiyle oluşturuldu. Yeni yönetmelikle birlikte İstanbul'daki yapılaşmalarda bodrum katlar, asma kat ve çatılarda düzenlemeler yapılacak. 

Eğimli arazilerde kademe şartı

İstanbul'da bugün itibarıyla uygulanmaya başlanacak İmar Yönetmeliği, eğimli arazilerde binaların üst katlarındaki bina cephesi ve bina derinliğinin kademeli olarak dizaynını zorunlu hale getirdi. Hürriyet'te yer alan Fatma Aksu imzalı habere göre yeni uygulama ile birlikte binaların silüete olan etkisinin yumuşatılması hedeflendi. Bu amaçla gelicek dönemlerdeki imar uygulamalarında da kot alınan noktalar bazında eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale getirilecek. Diğer tarafta üç katın üzerindeki konut yapılarında da asansör şartı getirilmiş olacak. 

1+0 dairelere yer verilmeyecek

Yeni düzenleme ayrıca İstanbul genelinde inşa edilmesi planlanan konut projelerinde en küçük dair tipi uygulamasını da standartlara bağlayacak. Yeni İmar Yönetmeliği ile birlikte artık, İstanbul'da inşa edilecek yapıların banyo, yatak odası ve mutfağın bir arada bulunduğu  tipteki dizayna, bir diğer deyişle 1+0 dairelere izin verilmeyecek. Böylece en küçük dairelerin 1+1 tipinde inşasına izin verilmiş olacak. Bu kapsamnda ayrıca iskanlı ve ruhsatlı ticari yapıların katlarında da, asma katların yapımının önü açılmış olacak. Diğer taraftan uygulamada karşılaşılan arsaların ayrışma ve birleşmesiyle ilgili sorunların da çözümüne olanak tanınmış olacak. 

 

(Ayrıntılar geliyor)