İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

Son bir yılda İstanbul ilçeleri içinde konut fiyatlarının en çok Sultangazi'de yükseldi. Kadıköy, Beyoğlu, Beykoz ve Beşiktaş gibi bölgelerde ise konut fiyatlarının gerilediği gözlemlendi

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor


İstanbul'da konut fiyatları merkezi ilçelerde düşüş gösterdi. Endeksa.com verilerine göre Kadıköy, Beyoğlu, Beykoz ve Beşiktaş gibi merkezi semtlerin yanı sıra Sultanbeyli ve Beykoz gibi ilçelerde de konut fiyatları düşüş gösterirken, en ciddi artış Sultanbeyli ilçesinde yaşandı.

İstanbul'un merkezi ilçelerinde konut değerleri düşüyor

Son 1 yıl içinde merkezi ilçelerdeki değer kaybının ana nedeni olarak, önceki yıllarda görülen yüksek değer artışlarının gösterildiği analizde, özellikle Beşiktaş'ta ortalama konut fiyatlarının yüzde 11.02'lik kayıpla 11.399 TL seviyesine ulaştığına dikkat çekiliyor. Konut satış bedellerinin hala çok yüksek olduğu Beşiktaş'ta konuta yapılan yatırımın geri dönüş süresi ise 36 sene olarak ölçülüyor. Son 1 yılda konut fiyatlarının düşüş gösterdiği diğer merkezi İstanbul ilçelerinde ise durum şöyle:

- Beykoz: Son 1 yıldaki değer kaybı yüzde 7.87. Ortalama konut metrekare satış fiyatı 7.987 TL. Geri dönüş süresi 41 yıl. 
- Beyoğlu: Son 1 yıldaki değer kaybı yüzde 4.89. Ortalama konut metrekare satış fiyatı 5.586 TL. Konut yatırımının geri dönüş süresi 19 yıl. 

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

Konut fiyatlarının yükseldiği İstanbul ilçeleri

Son 1 yıllık periyot içinde konut fiyatlarının en çok yükseldiiği İstanbul ilçesi Sultangazi oldu. Yüzde 15.17'lik fiyat artışının tespit edildiği Sultangazi'de konut metrekare satış fiyatları ise 2 bin 551 TL olarak ölçüldü. İlçede konuta yapılan yatırımı geri dönüş süresi ise 23 sene düzeyinde. Konut fiyatlarındaki artışta ilk sıralarda yer alan diğer ilçeler de şöyle:

- Zeytinburnu: Son 1 yıllık periyotta Yüzde 13.52'lik değer artışına tanıklık eden Zeytinburnu ilçesinde konut metrekareleri 3.820 TL'den alıcı buluyor. İlçede konut yatırımının geri dönüş süresi ise 21 yıl olarak ölçülüyor.
- Silivri: Son bir yılda konut fiyatlarının yüzde 13.43 değer kazandığı Silivri'de konut metrekare satış fiyatları 2.280 TL düzeyinde. Konut yatırımının geri dönüş süresi ise 24 yıl. 

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

Kanal İstanbul'un konut fiyatlarına etkisi nasıl olacak? detaylar için 'Konut Fiyat Artışında Kanal Faktörü' konulu haberimizi inceleyebilirsiniz. 

Üç büyük kentte fiyat artışı ülke ortalamasının altına düştü

Türkiye'nin kimi büyük kentlerinde konut fiyatlarındaki artış hızı ülke genelindeki artış hızı ortalamasının altına düştü. Yapılan ölçümler son 1 yıl içinde Türkiye genelindeki yüzde 11.5'lik artışa karşın İstanbul'da, yükselme eğilimi yüzde 8.1, Ankara'da yüzde 9 ve Antalya'da yüzde 11.1 olarak ölçüldü

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

Konut fiyatları düşüyor mu?

Son 1 yılda Türkiye genelinde yüzde 11.5 oranında artış yaşandığına dikkat çeken RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan konut fiyatlarında düşüş yaşandığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Karahan: "Son dönemde piyasada konut fiyatlarında düşüş yaşandığı yolunda genel bir kanı var. Ancak rakamlara göre bu kanı gerçeği yansıtmıyor. Türkiye genelindeki metrekare fiyatlarını baz alan verilere göre, son 1 yılda ortalama yüzde 11,5 artış söz konusu" dedi. 

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

Türkiye'nin 6 büyük kentinde konut fiyat artışı

Türkiye'nin en büyük 6 kentinde konut fiyatlarının son 1 yıl içinde de artış eğilimini sürdürdüğünü söyleyen Karahan, en dikkat çekici yükselişin yüzde 25 ile Bursa'da yaşandığı bilgisini verdi. Karahan, aynı dönemde İzmir'de satılık konut fiyatlarının yüzde 18 oranında yükseldiğini ve Adana'da ise yüzde 11.7'lik bir ölçüm gerçekleştiğini vurgulayarak:

"Artış oranının Türkiye ortalaması olan yüzde 11,5’in altında kaldığı üç büyük il ise Antalya (yüzde 11,1), Ankara (yüzde 9) ve İstanbul (yüzde 8,1) oldu. Son iki aylık verilere baktığımızda da fiyatların düştüğü herhangi bir il bulunmadığını görüyoruz" şeklinde konuştu. Karahan, Bursa'da fiyat artışının oldukça yüksek düzeyde seyretmesinin ana nedenini ise kentsel dönüşümdeki sürgelen yoğunluğun konut fiyatları ve kiralar üzerinde etkili olmasına bağladı. 

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

İzmir'de fiyat artışının nedeni: Beyaz yakalı göçü

RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Karahan, konut fiyatlarındaki artış ivmesinin en yüksek düzeyde seyrettiği İzmir'deki bu eğilimin nedeninin son dönemde İstanbul'dan İzmir'e yönelik beyaz yakalı göçünün bulunduğunu söyledi. Bu göç ile birlikte İzmir'de konut fiyatlarındaki artışın Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını dile getiren Karahan: "Yıllardır konut fiyat artışında ilk sırayı koruyan İstanbul'daki artışın, son bir yılda Türkiye ortalamasının altında kalmasında ise, piyasa faktörlerinin yanı sıra kentsel dönüşüm sonucunda yenilenen konutların en başta belirlenen daha yüksek fiyat seviyelerinden daha makul fiyat seviyelerine oturmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz" dedi. 

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

İstanbul'da konut fiyatları sadece o ilçede düştü

İstanbul'da ilçeler bazında yapılan değerlendiremede fiyatların düşüş gösterdiği tek ilçenin Beylikdüzü olduğunu, kimi ilçelerde de fiyat artışlarının sınırlı düzeyde seyrettiğini dile getiren Gökhan Karahan, bu ilçelerde de kimi zaman kentsel dönüşümün sona ermesi ve böylece satışa arz edilen konutların sayısının artmasının, kimi zaman da yapımı tamamlanan markalı projelerin konut stokunu artırması olduğunu söyledi. Karahan, prim şampiyonu Kadıköy'de kentsel dönüşümün tamamlanmasına paralel olarak  satışa arz edilen konut sayısındaki artışın fiyatların düşmesine yol açtığını da belirterek: "Bu dönemde, uygun fiyatlarla gayrimenkul almak için pek çok ilçede önemli fırsatlar bulunduğunu söylemek mümkün. Ev sahibi olmak isteyenler ve yatırımcılar, bu yeni dengeleri gözeterek alım yapmaları durumunda kazançlı çıkacaklardır" şeklinde konuştu. 

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

Son 1 yılda İstanbul ilçelerinde konut fiyat artışı

Yayınlanan verilere göre son 1 yıl içinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği İstanbul ilçeleri şu şekilde belirlendi: 

- Küçükçekmece: Yüzde 17.8
- Bakırköy: Yüzde 15.3
- Çatalca: Yüzde 14.3
- Beyoğlu: Yüzde 13.2
- Büyükçekmece: Yüzde 12.3
- Silivri: Yüzde 11.0
- Eyüp: Yüzde 10.8
- Beykoz: Yüzde 10.7
- Bağcılar Yüzde 10.3
- Sultangazi: Yüzde 9.8

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

İstanbul'da ilçeler bazında konut fiyatları

İstanbul'da konut fiyatları kimi ilçelerde dünyanın en önemli merkezleriyle yarışır düzeye ulaştı. Endeksa.com verilerine göre İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde fiyatlar 2 milyon 511 bin 135 TL seviyesine ulaştı. Beşiktaş'taki bu rekor düzeye karşın Esenyurt ise mütevazi ortalama konut fiyatlarıyla dikkat çekti. Bu ilçede ise fiyatlar 230 bin 265 TL seviyesinde işlem görüyor. 

 

İstanbul'un merkezi ilçelerinde fiyatlar düşüyor

 

Konut fiyatlarının en yüksek olduğu 10 ilçe

İstanbul'da konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Endeksa.com verilerine göre kentte konut fiyatlarının en yüksek olduğu 10 ilçe sıralamasının sirvesinde Beşiktaş yer aldı. Ortalama metrekare bedellerinin 15 bin 219 TL olduğu Beşiktaş'ta ortalama konut fiyatları ise 2 milyon 511 bin 135 TL olarak ölçüldü. Beşiktaş'ta ortalama kira bedeli ise 5 bin 959 TL olurken, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 34 yıl gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Beşiktaş'ın ardından konut fiyatlarının en yüksek olduğu diğer ilçeler ise Sarıyer, Bakırköy, Kadıköy, Beykoz, Şişli, Üsküdar, Adalar, Beyoğlu ve Ataşehir olarak belirlendi.

 

İstanbul'da ilçeler bazında konut fiyatları

 

İlçeler bazında konut fiyatları

- Sarıyer: İlçede metrekare satış bedelleri 12 bin 751 TL seviyesinde. Ortalama konut satış bedellerinin ise 2 milyon 652 bin 208 TL düzeyinde işlem gördüğü Sarıyer'de ortalama kira değeri ise 5 bin 199 TL olarak ölçülüyor. sarıyer'de konut yatırımının geri dönüş süresi ise 39 TL...

- Bakırköy: Metrekare satış fiyatlarının 8 bin 749 TL olduğu Bakırköy'de ortalama konut satış fiyatı 1 milyon 242 bin 358 TL düzeyine ulaştı. İlçede ortalama kiralar ise 3 bin TL barajını aşarken amortisman süresi ise 33 yıl olarak ölçülüyor.

- Kadıköy: İstanbul Kadıköy'de ise metrekare satış fiyatları 7 bin 208 TL seviyesine ulaştı. Ortalama konut satış fiyatlarının 937 bin TL düzeyini aşarken, ortalama kiralar 2 bin 603 TL düzeyine ulaştı. Amortisman süresinin 30 yıl olarak ölçüldüğü Kadıköy'de ortalama kiralar 2 bin 603 TL düzeyinde.

- Beykoz: Konut metrekare satış fiyatlarının 7 bin 148 TL olarak ölçüldüğü Beykoz ilçesinde, ortalama konut bedelleri de 1 milyon 608 bin 300 TL düzeyine ulaşmış durumda. Konut yatırımının geri dönüş süresinin 44 yıl olarak ölçüldüğü ilçede ortalama kiralar ise 2 bin 133 TL aralığında.

- Şişli: Konut metrekare fiyatlarının 6 bin 869 olduğu Şişli'de ortalama konut satış fiyatı 769 bin 328 TL seviyesinde. Yatırımın geri dönüş süresinin 25 yıl olduğu ilçede kira ortalamalı ise 2 bin 464 TL seviyesinde.

- Üsküdar: Ortalama metrekare fiyatı 6 bin 751 TL, konut satış fiyatının ise 985 bin 646 TL olduğu Üsküdar'da ortalama kira değeri 2 bin 309 TL seviyesinde. İlçede konut yatırımının geri dönüş süresi ise 32 yıl seviyesinde. 


Benzer Haberler

Sağlıklı stok oranı için İstanbul'un 5, Türkiye'nin 4 yıla ihtiyacı var

Sağlıklı stok oranı için İstanbul'un 5, Türkiye'nin 4 yıla ihtiyacı var

İnşaatçılardan 2019 için temkinli mesajlar

İnşaatçılardan 2019 için temkinli mesajlar

Konut fiyatlarındaki artış eğilimi zayıflıyor

Konut fiyatlarındaki artış eğilimi zayıflıyor

Elite Concept projesinde teslime özel kampanya

Elite Concept projesinde teslime özel kampanya

İNDER'de yapılanma: İnşaatçılar Derneği üye kabulüne başladı

İNDER'de yapılanma: İnşaatçılar Derneği üye kabulüne başladı

İstanbul ofis pazarında son durum: Pazar 2018'i kiralardaki gerilemeyle kapadı

İstanbul ofis pazarında son durum: Pazar 2018'i kiralardaki gerilemeyle kapadı

İnşaat sektörü cirolarında artış durdu

İnşaat sektörü cirolarında artış durdu

Dönüşümde tek hedef: Riskli yapı kalmayıncaya kadar...

Dönüşümde tek hedef: Riskli yapı kalmayıncaya kadar...

Tarihi yapıların restorasyonla imtihanı

Tarihi yapıların restorasyonla imtihanı

Türk müteahitlerden 2018'de 19.4 milyar dolarlık uluslararası proje

Türk müteahitlerden 2018'de 19.4 milyar dolarlık uluslararası proje

Sabiha Gökçen'e ikinci pist yıl sonunda hazır

Sabiha Gökçen'e ikinci pist yıl sonunda hazır

Maltepe'de tapu için geri sayım

Maltepe'de tapu için geri sayım

Marmaray'dan 310 milyon yolcu geçti

Marmaray'dan 310 milyon yolcu geçti

İstanbul'da taşınma faaliyetlerinde yavaşlama

İstanbul'da taşınma faaliyetlerinde yavaşlama

Sektör için kritik uyarı: Acil yönetim planı şart!

Sektör için kritik uyarı: Acil yönetim planı şart!

2018'de 45 milyon yolcu Yüksek Hızlı Treni tercih etti

2018'de 45 milyon yolcu Yüksek Hızlı Treni tercih etti

İstanbul Havalimanı'na sefer sayısında bir artış daha

İstanbul Havalimanı'na sefer sayısında bir artış daha

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Bir özel banka daha 0.98 kampanyasında

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Bir özel banka daha 0.98 kampanyasında

Mardan Palace Titanic'te hedef Nisan sonu

Mardan Palace Titanic'te hedef Nisan sonu

FETÖ davasından hangi inşaatçı için kaç yıl istendi?

FETÖ davasından hangi inşaatçı için kaç yıl istendi?

3. Havalimanı Son Durum: KOLİN'den  hisse devri açıklaması

3. Havalimanı Son Durum: KOLİN'den hisse devri açıklaması

İnşaat malzemeleri ihracatında zirve: 21 milyar dolar

İnşaat malzemeleri ihracatında zirve: 21 milyar dolar

EN ÇOK OKUNANLAR