İstanbul'da konut 10 yılda üçe katlar

24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, İstanbul'da konut yatırımının 10 yıl daha kazandıracağını iddia etti. Yeniay, "İstanbul'da konut fiyatları 10 yıl içinde 3 kat artacak..." dedi

İstanbul'da konut 10 yılda üçe katlar

Gayrimenkul yatırımının eskiden olduğu gibi bugün de, en karlı yatırım araçlarından biri olduğunu söyleyen 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay gelecek vizyonunda da bu durumun geçerliliğini koruyacağını iddia etti. Yeniay, önümüzdeki 10 yılda, İstanbul'da konut fiyatlarının 3 kat artacağına dikkat çekerek:  "İstanbul'un ortalama hemen her bölgesi, yüzde 300'lük bir değer kazanacak. " dedi.

Fiyatlar yüksek değil
İstanbul'da konut fiyatlarının yüksek olduğu eleştirilerini de reddeden Yeniay, kaliteli konutun dünyanın her yerinde pahalı olduğunun altını çizdi. Yeniay:

"İstanbul; Londra, Paris gibi dünya metropeller gibi, bunlardan bir farkı yok. Bu şehirlerde metrekare fiyatlarının oldukça yüksek olduğu açık.  İstanbul’un trendinin yükselmesi daire fiyatlarını yükselten önemli etken. İstanbul’un tarihi ve coğrafi konumunun yanında planlanan mega projeler ile bölgesel bir hub olma yolunda da hedefleri var. 3. Havalimanı başta olmak üzere diğer çalışmalar İstanbul’u önemli bir destinasyon yapacak” dedi.

Kentsel dönüşüm ve risk sorunu
Star Gazetesi'nden Birol Keleş'e açıklamalarda bulunan Yeniay, İstanbul'a gösterilen yabancı yatırımcı ilgisinin her geçen gün daha da büyüdüğünü vurgulayarak, İstanbul'a yapılacak yatırımın eninde sonunda kazandıran bir yatırım aracı olduğuna vurgu yapıt. Açıklamalarında kentsel dönüşüm ve deprem riski sorunlarına da değinen Yeniay: 

"İstanbul maalesef deprem riski taşıyan bir şehir ve binaların yüzde 60’ı riskli bina. Gelecek 20 yılı İstanbul’un tekrar inşa süreci olarak görüyorum. Bu binaların kesinlikle revize edilmesi gerekiyor. Minimum 1 milyon yapı yenilenmeli. Bu da her yıl 100 bin yeni konut demek. Bu noktadan bakarsak konutta stok var demek gerçekçi değil” ifadelerini kullandı