"İthal malzeme kullanana devlet desteği kaldırılsın"

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, kentsel dönüşümde ithal ürün kullanmayı tercih eden firmaların devlet desteği almalarını eleştirdi

Türkiye İMSAD Genel Kurulu'nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, kentsel dönüşüm ve konut sektöründeki faaliyetleri sırasında, çok sayıda firmanın yabancı inşaat malzemesi kullandığına dikkat çekti. Rant ve reklam amaçlı yabancı malzeme kullanımını eleştiren Hinginar daha kaliteli algısı yaratılmaya yönelik girişmler çerçevesinde ithal ürün kullanmayı sürdüren firmalara devlet desteğinin kaldırılmasını önerdi.

İthal malzeme kullanan firmalara destek kalkar mı?
Türkiye İMSAD'ın dün gerçekleştirilen Genel Kurulu'nda konuşan Fethi Hinginar, Kentsel Dönüşüm sürecinde ithal malzeme kullanımına son verilmesi gerektiğini söyledi. Muhtelif projelerin devlet teşviklerinden yararlandığını ve kimi zaman da projelerin daha çekici hale gelmesi adına da bunu reklamlarında kullandıklarına dikkat çeken Hinginar:

"Üstelik bu, reklam unsuru olarak da kullanılıyor. Dünyaya ürün satan, kalitesi dünya genelinde kabul görmüş bir sektör olmamıza rağmen, ne yazık ki, çoğu kez kalitesi bizim ürettiğimiz ürünlerden daha düşük olmasına karşın Avrupa menşeili diye lanse edilerek ‘daha kaliteli’ algısı yaratılmaya çalışılıyor." dedi.

Gayrimenkul sektörü 2016'da hangi eylem planını uygulamalı? Fethi Hinginar'ın açıklamaları için tıklayın...

Yerli sanayinin gelişiminin önündeki engel
Hinginar, ödenen vergilerle oluşturulan kaynaktan devlet desteği alan ama ithal ürün kullanmayı sürdüren firmaların faaliyetlerinin yönetmeliklerde yapılacak düzenlemelerle önlenmesi ve denetimlerle incelenmesi gerektiğini de belirterek: "Kalitesi bütün dünyaca tasdik edilen Türk menşeli inşaat malzemelerinin ülkemizde gördüğü haksız muameleye sessiz kalmamalıyız,  yerli sanayimizin gelişiminin önüne set çeken bu durum bertaraf edilmelidir" ifadelerini kullandı.