Kadastro bilirkişi ücretleri

Kadastro bilirkişi görevleri nedir, ücretleri ne kadardır? İşte merak edilen soruların yanıtı.

Kadastro bilirkişi ücretleri

Kadastro bilirkişileri, kadastro çalışma alanı içerisindeki taşınmaz malların sınırlandırma ve tespitlerinde bilgisine başvurulan kişilerdir. Peki kadastro bilirkişi ücretleri nasıl belirleniyor, ne zaman ödeniyor?

Kadastro bilirkişilerinin görevleri, 3402 sayılı Kadastro Kanunu’nun 3. maddesinde belirtilmiş durumda. Buna göre bilirkişiler, kadastro çalışma alanı içerisindeki taşınmaz malların sınırlandırma ve tespitlerinde bilgisine başvurulmak üzere görevlendiriliyor.

Kadastro bilirkişileri nasıl belirleniyor?

Kadastro bilirkişilerinin göreve başlamaları için öncelikle yemin etmeleri gerekiyor. Bu yemin ise şöyle: "Kadastro tespitleri sırasında, kadastro bilirkişisi olarak bilgime başvurulduğunda, görgü, duygu ve bilgimi gerçeğe uygun şekilde bildireceğime, oy ve düşüncemi tarafsız olarak açıklayacağıma Allahım ve namusum üzerine yemin ederim." Daha sonra mahkeme tarafından yemin tutanağı kadastro müdürlüğüne gönderilir ve tutanağın aslı müdürlük dosyasında, bir örneği de ekip dosyasında saklanır.

Kadastro bilirkişi ücretleri ise görev yaptıkları iş günü sayısınca her ayın sonunda ödenmekte. Ödenecek tutar da, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce, 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümlerine göre belirlenmekte.