Kadıköy’ün simgesi ‘London Eye’ mı olacak?

Kadıköy rıhtımda bulunan dev balonun kaldırılmasından sonra Başkan Selami Öztürk, aynı yere yeni bir simge inşa etmekte kararlı görünüyor. Öneri projelerin ilk sırasında ise ‘London Eye’ benzeri bir dönme dolap var

Kadıköy’ün simgesi ‘London Eye’ mı olacak?

17 Ocak 2014 / Emlakwebtv
Kadıköy rıhtımında bulunan dev balonun kaldırılmasından sonra yerine simge bir proje arayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Londra’nın simgesi olan London Eye’ın benzerini yaptırmak için harekete geçti. Bir süredir boş duran balonun yerine düşünülen 3 projeden öne çıkan dev dönme dolap için titizlikle çalışılıyor ve proje çizimleri bittiğinde Kadıköylülerin onayına sunulması bekleniyor.

Kadıköy’ün simgeleri arasına giren dev balon 2004 yılında hizmet girmişti. 30 yolcu ile günde üç kez 200 metreye çıkabilen balon, 8 Ağustos 2005'te içinde 8 yolcusu varken halatlarının kopmasıyla gündeme gelmişti. 32 metre boyunda, 22 metre çapı ile 20 kilometre uzaktan görülebiliyordu. Balonun yerinin konumu itibari ile hem İstanbul'un hem de Kadıköy'ün en güzel manzaralı yerlerinden biri olduğunu söyleyen Selami Öztürk, burası için masasında birkaç alternatif proje bulunduğunu ifade etti. 

Başkan Öztürk, çalışması yapılan proje önerilerinden birinin de Londra'da bulunan London Eye benzeri bir proje olduğunu belirtti. Öneri projeler tamamlandığında Kadıköylülerin önerilerine ve onayını da soracaklarını söyleyen Öztürk "Herkesi mutlu ve memnun edecek, Kadıköy'e yakışacak, İstanbul'a değer katacak bir proje olacak. Kadıköylülerin önerilerini de alacağız" dedi.

Dönme dolaplar başka nerede var?
Turistik ve seyir amaçlı dönme dolaplar Singapur, Çin ve İngiltere gibi ülkelerde kullanılıyor. Pekin'deki Great Beijing Whell (Pekin Büyük Tekerleği) 208 metre yüksekliğinde ve 2 bin kişi taşıyabiliyor. Singapur'daki dönme dolapı ise 165 metre yükseklikte ve 784 kişi seyir yapabiliyor. Çin'deki Star of Nanchang'taki dönme dolap da 160 metre yükseklikte, 480 kişilik kapasiteye sahip. Kadıköy’e benzeri düşünülen yılda 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Londra'daki 'London Eye' nin yüksekliği de 135 metre 800 kişi aynı anda seyir yapabiliyor ve davetlerin verildiği yemekli özel bölümleri de bulunuyor.

Proje Bilgisi: Köy