Kanal İstanbul ihalesi için geri sayım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul proje ihalesini 2016 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı

Kanal İstanbul ihalesi için geri sayım

Kimi bilim insanlarına göre "ekolojik" bir yıkıma sebep olacak mega proje Kanal İstanbul'un hayata geçirilebilirliğine ilişkin tartışmalar Devlet kanadından atılan adımlarla daha da keskinleşeceğe benziyor. 1 Kasım seçimlerinin ardından gücünü daha da artıran Hükümet mega projeler ve can sıkıcı "hukuksal" engeller konusunda da elini güçlendirmiş gözüküyor. 

Kanal İstanbul güzergahı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Kanal İstanbul ihalesi için tarih verildi
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından, Başbakan olduğu dönemde "Asrın projesi" olarak sunulan Kanal İstanbul, hayata geçirilebilir mi geçirilemez mi derken, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın özel bir televizyonda yaptığı açıklamalar İstanbul'un olası bir ekolojik tahribata daha hazırlanması gerektiği konusunda ciddi uyarılar da içeriyordu. Zira Bakan'a göre Kanal İstanbul Projesi için somut adımlar 2016 yılı içinde atılacak ve projenin ihalesi de 2016 yılı sonunda gerçekleşecekti.

Hazırlıklar devam ediyor
64. Hükümet eylem planında da yer alan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da "hayata geçirilmesi planlanan" projeler arasında yer alan Kanal İstanbul ile ilgili olarak hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü belirten Bakan Yıldırım, yıl sonuna dek en azından ihalelerin gerçekleştirilmesini hedeflediklerini açıkladı.