Kanal İstanbul'un güzergahı değişti mi?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesi güzergahı ile ilgili yapılan spekülasyonlara son verdi. Yıldırım: "Şu an için ilan edilmiş bir güzergah yok..." dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dün özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklama ile Kanal İstanbul Projesi güzergahı ile ilgili spekülasyonlara son noktayı koydu. Yıldırım, projenin nereden geçeceği konusunda, kamuoyunda sıklıkla yapılan değerlendirmelerin hatalı olduğunu ve güzergahın henüz belirlenmediğini açıkladı.

Bakan Binali Yıldırım, mega projelerle ilgili son bilgileri paylaştı... Ayrıntılar için tıklayın...

 


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamadan bazı başlıklar şöyle:

- "Kanal İstanbul projesi bizim için çok önemli. Çalışmalar büyük bir titizlikle yürütülüyor. Kısa sürede hızlanmamız ve hayata geçirmemiz gerekiyor."
- "Projenin güzergahı hususunda yürütülen çalışmalarda bazı tereddütler uluştu. Bilim insanları ve uzmanların görüşleri doğrultusunda, güzergah konusundaki fikirlerimiz değişebilir..."
- "Güzergah üzerinde jeolojik yapılar; doğal ve tarihi sitler var. Ayrıca yer altı su kaynaklar ve mera alanları gibi unsurları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor." 
- "Vatandaşlarımız güzergah konusunda aceleci davranmasın. Çünkü bir hayal kırıklığı doğabilir. Kanal Projesi şuraya yapılacak, buraya yapılacak; buraya yönelelim gibi düşünmesinler. Sonra bizi suçlarlar..."
- "Şu an için belirlenmiş bir güzergah yok; ne zaman ben çıkarım güzergahımız budur derim. O zaman doğru olan budur ve bir adım atebilirler..."