Yenikapı'da kruvaziyer limanına doğru

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yenikapı'da inşa edilecek kruvaziyer limanının imar çalışmalarının bitmek üzere olduğunu söyledi

Yenikapı'da kruvaziyer limanına doğru

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yenikapı'ya inşa edilecek kruvaziyer limanına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Liman projesinin imar planı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Bakan Arslan, "İhaleyi bu sene yapmayı planlıyoruz. Proje tamamlandığında İstanbul turizmine ciddi bir katkı sunulmuş olacak." dedi. 

Yenikapı Kruvaziyer Limanı projesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet arslan, kruvaziyer teşvikine ilişkin önerilerin gündeme geldiğini ve Salıpazarı Kruvaziyer Limanı projesinin bir an önce bitirilmesi yolunda faaliyetlerin sürdüğünü de hatırlatarak: "Yenikapı'da 6 geminin yanaşabileceği yeni bir liman düşünüyoruz. Bunu geçen sene açıklamıştık. Bu limanı dolgu yapmadan inşa edeceğiz. İmar planı çalışmalarımız da tamamlanmak üzere. Seneye ihalesii tamamlayacağız ve İstanbul turizmine katkı sunacağız." dedi. 

Salıpazarı Kruvaziyer Limanı'nda son durum

Diğer taraftan Salıpazarı Kruvaziyer Limanı projesinde ÇED süreci de Mart ayında başlamıştı. Kimi sivil toplum kuruluşlarının uygulama alanı, perspektif ve vizyon eleştirileriyle karşı çıktığı projenin halen kamuya kapalı olan kısımların açık hale getirilmesi gibi sosyal bir işlev taşıdığını dile getiren Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili de, açılışın 2019 yılının ikinci çeyrek döneminde yapılacağını söyledi. Bilgili, halen 1.2 kilometre boyunca İstanbul halkına kapalı olan sahil kesimini halkın hizmetine açacaklarını belirterek:

"Bugün gümrüklü alan olarak hizmet veren bölüm Galataport ile halkın hizmetine açılacak. Yiyecek içecek alanları, alışveriş alanları ve ofisler bulunacak. Daha önce Türkiye'ye gelmemiş değerli bir otel ve İstanbul'un tek kruvaziyer limanı modern biçimde yer altına inecek ve teknolojik bir altyapı ile İstanbul'a kazandırılacak." şeklinde konuştu. 

5.1 milyar dolara mal olacak

Projenin hayata geçirilmesinde beklenmedik faktörlerin engelleyici rol oynadığını ve bu engellere karşın Türkiye için önemli ve değerli bir projesi acilen İstanbul'a kazandırma niyetinde olduklarını da söyleyen Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili: "Bunlar Türkiye'nin projeleridir. Çok gereksiz yere gecikmeler yaşanıyor. Bu gecikmelere rağmen biz projeyi 2019 yılının üçüncü çeyrek döneminde tamamlamayı planlıyoruz." dedi. Serdar Bilgili, proje bünyesindeki otel etabının ise 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde hizmet vermeye başlayacağını söyledi. 

Kanal İstanbul çıkışına yapay ada ve kruvaziyer limanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi  Marmara Denizi çıkışına yapay ada ve kruvaziyer limanı yapılacağını belirterek: "Karadeniz tarafı henüz netleşmedi. Dolgu ile ileri doğru gidilebilir. Fizibilite çalışmaları henüz devam ediyor..." ifadelerini kullandı. 

Panama ve Suveyş Kanalları incelendi

Kanal İstanbul projesinde oluşabilecek hataların önüne geçilmesi amacıyla dünyada hayata geçirilen benzer projeler üzerinde önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini de belirten Arslan: "Kanal İstanbul'a benzer projeleri inceledik, inceliyoruz. Aynı sıkıntılarla karşılaşmamak için onlardan çözüm önerileri alıyoruz. Ancak Kanal İstanbul projesi diğer projelerle bire bir benzerlikler taşımıyor..." şeklinde konuştu. Bakan Arslan, projenin güzergahıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini vurgulayarak: "Finansman kuruluşlarıyla da ilişkili olarak, diğer kurumların görüşünü alarak bu sorunu da kesinleştireceğiz..." dedi.