Karşılıklılık- mütekabiliyet nedir?

Avukat Ali Güvenç Kiraz takipçilerimiz için emlak terimlerini açıklıyor. Bugünkü konumuz karşılıklılık-mütekabiliyet nedir?

Avukat Ali Güvenç Kiraz, emlakwebtv.com takipçileri için "A'dan Z'ye Emlak Terimleri" programımızda emlak terimlerini açıkladı. Vatandaşların sıklıkla karşılaştığı fakat anlamını tam olarak bilemediği kelimelerin anlamlarını "A'dan Z'ye Emlak Terimleri" programımızda bulabilirsiniz.

Karşılıklılık - mütekabiliyet nedir?
Karşılıklılık- Mütekabiliyet karşımıza Türk gayrimenkul hukukumuzda tapu kanununda yabancılara mülk satışında çıkmaktadır. Ülkemiz hukukuna göre bir TC vatandaşına yabancı bir ülkede ne şekilde ve ne şartlarla gayrimenkul satılıyorsa o ülke vatandaşına da aynı şekil ve şartlarda gayrimenkul satışına izin verilmekteydi. işte biz bu ilkeye mütekabiliyet yani karşılıklılık ilkesi adını veriyorduk. Ancak 2011 yılında bir değişiklik yaparak tapu kanunun 35 ve 36. maddelerindeki karşılıklılık ilkesini değiştirdik bizim ülkemiz vatandaşlarına o ülkelerde gayrimenkul satışına izin verilmese dahi biz bu ilkeyi kaldırarak tek taraflı olarak kendi ülkemizde gayrimenkul satışına izin vermiş durumdayız. Belli bazı sınırları var bunu incelemek gerekir ancak bilinmesi gereken Türkiye'nin tek taraflı olarak karşılıklılık ilkesini kaldırdığıdır.