Kaş imar planında itiraz seferberliği

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve yeni havalimanının yanı sıra mega ölçekli turizm yatırımlarına olanak tanıyan imar planına itiraz üzerine açılan davada bilirkişi keşfi dün yapıldı

Kaş imar planında itiraz seferberliği

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve tarihi-doğal zenginlikleriyle dikkat çeken Kaş'a yeni turizm ve havalimanı yatırımlarını da içeren imar planına karşı sivil toplum itirazları üzerine açılan davada kritik bir aşamaya gelindi. Mahkeme tarafından görüşlerine başvurulan bilirkişi heyeti keşfini dün tamamladı.

Kaş için kritik süreç
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Antalya il sınırları içerisindeki üçüncü havalimanı için Kaş ilçesinin belirlenmesiyle başlayan tartışmalar hukuki süreçte devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan imar planına sivil toplum örgütleri ve turizm kuruluşları tarafından yapılan itiraz üzerine açılan davada bilirkişi heyetinin keşfi dün gerçekleştirildi. Bilirkişi heyetinin ziyareti sırasında vatandaşların imar planına karşı büyük bir tepki gösterdiği gözlemlendi.

Antalya'nın üçüncü havalimanı Kaş'a mı yapılacak? Ayrıntılar için tıklayın...

Bilirkişi heyeti keşfini yaptı
Kaş Turizm tanıtma Derneği ve ilçede yaşayan 30'un üzerindeki yurttaş tarafından açılan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı imar planının iptali yönündeki dava Antalya 4. İdare Mahkemesi tarafından görülüyor. Mahkeme tarafından görevlendirilen 9 Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyeleri'nden oluşan bilirkişi heyetinin keşfi dün gerçekleşti. Bilirkişi heyetinde, Prof. D. Çınar Alay, Prof. Dr. Simel Ecemiş Kılıç ve Prof. D. İpek Özbek Sönmez yer aldı. 

Sivil toplum kuruluşlarından itiraz
Bilirkişi heyetiyle Kaş Cumhuriyet Meydanı'nda buluşan davacı avukatı Tuncay Koç, yeni imar planının ilçenin nüfusunu 38 binin üzerinde öngördüğünü, buna karşın Kaş merkezinin bu nüfus yoğunluğundan çok uzak dalgalı bir profil sergilediğini söyledi. Koç, Kaş merkezi nüfusunun 2007'de 6.300, 2015'de de 9.400 olduğunu, bilimsel nüfus projeksiyonunda ise 2015 yılı itibarıyla yerleşik nüfusun 13.400 olacağını vurgulayarak:

"Bu ölçümlere göre 2025 yaz aylarında nüfus, 22-23 bin düzeyindedir. 38 binin üzerindeki rakam yanlıştır. Yeni planla birlikte Taş imar planında nüfus ve yatak kapasite artışı görülüyor. Bu turizm politikaları ile çelişmektedir..." ifadelerini kullandı.