KDV indirimi sektördeki hareketliliği güçlendirecek

KDV indirim kararını değerlendiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: "Karar gayrimenkul sektöründeki hareketliliği destekleyecek..." yorumunu yaptı

KDV indirimi sektördeki hareketliliği güçlendirecek

150 metrekarenin üzerindeki konutların satışında KDV oranını yüzde 18'den yüzde 8'e düşüren Bakanlar Kurulu Kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak uygulamaya alındı. Karar gayrimenkul sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yılmaz: "Sektördeki canlılık artacak"
Alınan kararı değerlendiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, gayrimenkul sektörünü tek çatı altında toplayan GYODER ve Emlak Konut GYO gibi çatı şirketlerin vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirme hamlesinin, sektörde gözle görülür bir canlılık sağladığını belirtti. Ziya Yılmaz:

"Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 m2 üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi bu canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açmaktadır." ifadelerini kullandı. 

Durbakayım: Kampanyaların gücü artacak
İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım da, KDV indirim kararının sektöre olumlu bir katkı sunacağını belirtmiş ve özellikle Emlak Konut GYO tarafından başlatılan kampanyaların gücünün artacağına dikkat çekmişti. Durbakayım, alınan kararın, konut fiyatları üzerinde herhangi bir etki yaratmayacağı görüşünü de dile getirerek: "Kararın 2017 yılına kadar geçerli olması, konut satışlarına önemli bir katkı sunacaktır, diye düşünüyoruz..." demişti.