Kentsel dönüşüm iyi gitmiyor

Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan, “Kentsel dönüşüm çok iyi gitmiyor.İnsanlar güçlendirme konusunu da bilmiyor. Vatandaş tek seçeneğinin yıkmak olduğunu sanıyor” dedi

Kentsel dönüşüm iyi gitmiyor

22 Ocak 2014 / emlakwebtv 
Artyol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan, kentsel dönüşüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yasanın pek çok açıdan geliştiğini söyleyen Sinan Türkkan, “Bugün kentsel dönüşüm çok da iyi gitmiyor” dedi. Kentsel dönüşümde son dönemde maddiyattan başka bir şey konuşulmadığını dile getiren Türkkan, “İnsanın hiçbir değeri yok. İnsanlar güçlendirme konusunu da bilmiyor. Vatandaş tek seçeneğinin yıkmak olduğunu sanıyor” dedi.

Dönüşümün rantı yüksek bölgelerde başladığını belirten Türkkan, buralarda da metrekarelerin rant nedeniyle düştüğünü ve mülk sahiplerinin bu nedenle mağdur olduğunu söyledi.

Binaların yarısından fazlası güçlendirmeyle kurtarılabilir
Kentsel dönüşümün bir nevi alışverişe döndüğünü vurgulayan Sinan Türkkan, “Bu durumun değişmesi gerekiyor. İnsanların yaşayabileceği bir alan kalmalı. Ayrıca yıkıp yeniden yapmak vatandaş için oldukça uğraştırıcı. Arsa değeri düşük bölgelerde ise maddi açıdan külfetli. Bunun çözümü insanların önüne alternatif konmasıyla olur. Güçlendirme bu alternatiflerden biri. Eğer güçlendirme maliyeti yıkım maliyetinin yüzde 40'ının altında ise güçlendirme yapmak daha ekonomiktir” şeklinde konuştu. Türkiye genelindeki hasarlı bir binanın tamamının yıkılıp yeniden yapılmasının en az 2 yıl süreceğini belirten Türkkan, güçlendirmeyle bu sürenin 4 aya inebileceğini ifade etti.