Dönüşüm yatırımlarının amortismanı için Yeşil bina

Altensis Kurucu Ortağı Serkan Emin, kentsel dönüşümün yeşil bina standartlarına uygun bir biçimde yapılması halinde, senede 3 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanacağını açıkladı

Dönüşüm yatırımlarının amortismanı için Yeşil bina

Yeşil binalar alanında çalışmalarını sürdüren en önemli kuruluşlardan olan Altensis'in Kurucu Ortağı Serkan Emin, kentsel dönüşüm faaliyetlerinde yeşil bina standartlarına uyumlu stratejinin yüksek bir ekonomik fayda sağlayacağını vurguladı. Dönüşümün yeşil bina standartlarına uygun bir biçimde sürdürülmesi halinde senede 3 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanacağını belirten Emin: "Dönüşüm yatırımlarının hızlı amortismanı yeşil binalardan geçiyor..." dedi.

Yeşil binalar ve kentsel dönüşüm içindeki önemi
Bugün başlayan Kentsel Dönüşüm Kongresi vesilesiyle bir açıklamada bulunan Emin, çevre dostu kentsel dönüşüm hareketinin eneji tasarrufu ve sera gazı salınımının azaltılması gibi noktalarda önemli katkılar sunacağını belirtti. Emin, resmi rakamlara göre 3.5 yılda kentsel dönüşüm için harcanan paranın 2 milyar TL olduğunu ve gelecek yıllarda da bunun kat be kat fazlasının harcanacağını hazırlatarak:

"Bu açıdan yeni binaları enerji tasarruflu hale getirmek, kentsel dönüşüm yatırımlarının da daha kısa sürede amorti edilmesini sağlayacak.Yeşil binalarda enerjide yüzde 50’ye varan tasaruf etmek mümkün oluyor. Bu da tüm binaların dönüşmesi halinde senede 3 milyar dolar tasarruf anlamına geliyor. Dolayısıyla dönüşüm yatırımlarının hızlı amorti edilmesinin yolu yeşil binalardan geçiyor..." ifadelerini kullandı. 

Yeşil Bina nedir? Öğrenmek için tıklayın...

 

Kentsel dönüşüm yatırımlarının amortismanı için: Yeşil bina

 

Çevre Bakanlığı'nın birincil gündemi: Kentsel dönüşüm
Açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2016 yılı bütünündeki en önemli gündem maddesinin kentsel dönüşüm olduğunu da hatırlatan Serkan Emin, 2015 yılında riskli olarak tespit edilen bölüm sayısının da 312 bin adet düzeyinde olduğunu belirtti. Emin, 2023 yılına dek 6.5 milyon konutun yenilenmesinin hedeflendiğini de sözlerine ekledi.